Eliksir z tego zioła zna każdy fan "Wiedźmina". Oto przepis na napar, który postawi was na nogi

Redakcja MamaDu
Kojarzone jest jedynie jako sposób leczenia kurzajek, ale to zioło jest czymś więcej. Pozytywne działanie tej rośliny znali i doceniali już starożytni – przez lekarza i botanika Dioscoridesa była stosowana jako lek przeciwgorączkowy, a pisarz Pliniusz wierzył, że przywraca wzrok jaskółkom. Właśnie dzięki niemu zawdzięcza swoją polską nazwę. Jeśli jeszcze nie macie w domu Glistnika jaskółczego ziela, koniecznie się w nie wyposażcie. Warto!
W uniwersum "Wiedźmina" Jaskółcze Ziele stanowiło podstawowy składnik eliksiru Jaskółka Kadr z serialu "Wiedźmin" /Netflix

Na kurzajki


Jaskółcze ziele jest najbardziej znane z tego, że skutecznie leczy kurzajki i inne brodawki wywoływane m.in. przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Chodzi o sok tej rośliny, który zawiera właściwości bakteriobójcze. Kiedy na naszym ciele pojawi się kurzajka, powinniśmy smarować ją sokiem z glistnika przez kilka dni. Pamiętajmy jednak, żeby stosować go ostrożnie – uważajmy, by nie dotknąć okolic oczu.

Na miesiączkę


Glistnik jaskółcze ziele może być odpowiednią alternatywą dla leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Jeśli cierpimy na bolesne miesiączkowanie, dobrym pomysłem będzie wypicie nalewki z tego zioła.


Jaskółcze ziele sprawia, że nasze mięśnie się rozkurczają, a tym samym ból ustępuje. Oprócz tego nalewkę z glistnika można stosować na inne bóle brzucha, kolki jelitowe czy wątrobowe.

Działanie przeciwnowotworowe


Badania wskazują, że jaskółcze ziele posiada także właściwości przeciwnowotworowe. Chodzi o alkaloidy, które są zawarte w glistniku. To właśnie one okazują się skuteczne w terapii raka trzustki czy profilaktyce nawrotów i po chirurgicznym usunięciu guza.

By być spokojnym


Kurzajki, miesiączka, nowotwór – te dolegliwości nie muszą dotyczyć każdego z nas, ale z pewnością wszyscy ludzie potrzebują spokoju i relaksu. Jaskółcze ziele ma właściwości uspokajające. Może wreszcie ukoić nasze nerwy i dać nam dobry sen.

Jego właściwości z pewnością są znane każdemu fanowi "Wiedźmina". To właśnie z jaskółczego ziela przyrządzało się eliksir o nazwie Jaskółka. Może nam, podobnie jak Geraltowi z Rivii, doda energii. Chcąc wykonać specjalny odwar z glinistnika, trzeba przygotować 1/2 łyżki ziela. Całość należy zalać szklanką letniej wody i ogrzewać na parze pod przykryciem przez 30 minut. Następnie musimy odstawić napój na 10 minut i przecedzić. Przygotowaną w taki sposób miksturę, można pić 3 razy dziennie jedną lub dwie łyżki.

Pamiętajmy jednak, że glistnik jest ziołem, które nie na każdego będzie działało pozytywnie. Korzystajmy z niego rozważnie najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Jaskółczego ziela nie powinno się stosować, kiedy choruję się na jaskrę czy chorobę wrzodową, a także – co ważne dla mam – powinno się go unikać w ciąży.

Nadmierne korzystanie z tego zioła, również może okazać się niekorzystne dla naszego organizmu. Wykorzystajmy więc pozytywne właściwości tej rośliny, pamiętając jednak o naszym zdrowiu.