7 kluczowych cech, które mają ludzie szczęśliwi. Możesz je w sobie pielęgnować każdego dnia!

Iza Orlicz
Szczęście to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki, a o tym jak je osiągnąć powstają kolejne badania i prace naukowe. Wiadomo, że za poczucie szczęścia w dużej mierze nie odpowiadają rzeczy zewnętrzne, lecz my sami – nasze cechy charakteru i wyznawane wartości. Które z nich są najistotniejsze?
Jakie cechy sprzyjają, że mamy poczucia szczęścia? unsplash.com
Psychologowie podkreślają, że nie musimy być szczęśliwi i nie powinniśmy dążyć do tego na siłę.

– Szczęście to coś, co przychodzi i odchodzi. Można mieć ogólne poczucie szczęścia, rozumiane jako zadowolenie ze swojego życia, ale cały czas szczęśliwi nigdy nie będziemy. Zresztą smutek też jest nam potrzebny – wtedy możemy docenić te momenty, w których byliśmy szczęśliwi – mówi Maciej Frasunkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Są jednak cechy i związane z nimi wartości, które budują w nas poczucie szczęścia. Jakie? Według psychologów oto 7 najważniejszych.


1. Miłość. Nie chodzi tylko o związek romantyczny z drugą osobą, możemy też kochać samo życie. Kiedy doceniamy jego trud, jego wystarczalność, kochamy to, że po prostu jesteśmy i cieszymy się z tego, co mamy.

Wtedy łatwiej nam odczuwać szczęście. – Niestety bardzo często porównujemy się z innymi i stawiamy siebie niżej od nich, przez co tracimy tę miłość do siebie samych – twierdzi Maciej Frasunkiewicz.

2. Wdzięczność. Często szczęście odczuwamy wtedy, gdy jesteśmy świadomi nie tych złych, lecz dobrych rzeczy, które nam się przytrafiają i jesteśmy za nie wdzięczni.

Nawet jeśli w naszym życiu pojawiają się sytuacje trudne i nieprzyjemne, powinniśmy traktować je jako wyzwanie. Uczymy się też dzięki porażkom. Warto pamiętać, że gdyby nie one, nie doszlibyśmy do miejsca, w którym obecnie jesteśmy.

3. Nadzieja. Dzięki nadziei i optymizmowi będziemy oczekiwać, że przyszłość przyniesie nam to, co najlepsze. Z kolei pesymistyczna i zalękniona postawa sprawia, że wszystko, co dzieje się wokół nas, interpretujemy na swoją niekorzyść.

Nie nastawiajmy się na to, że mamy przed sobą złą czy niewiadomą (w domyśle negatywną) perspektywę. Stawiajmy sobie wyzwania, róbmy nowe rzeczy, bo to też wpływa na nasze poczucie szczęścia.

4. Ciekawość. Uwielbiasz eksplorować świat, odkrywać nowe rzeczy, jesteś ciekawy, otwarty, nie lubisz siedzieć w miejscu? To dobrze, bo stagnacja nie sprzyja szczęściu.

– Cel życia polega właśnie na poszukiwaniu. Zdobycie doświadczeń, nowych wspomnień i przeżyć tylko nas ubogaci, a także wiele nauczy na przyszłość – przekonuje Maciej Frasunkiewicz.

5. Entuzjazm. Ma istotny wpływ na jakość naszego życia. Często brakuje nam go zwłaszcza w pracy zawodowej. Spinamy się, walczymy o swój status, zarobki i gubimy siłę radości.

6. Mądrość. Rozsądek i otwartość umysłu pomoże nam wnikliwiej rozważać rzeczy i badać zagadnienia z wielu stron. To zaś sprawi, że będziemy podejmować mądrzejsze decyzje, bo nauczymy się zmieniać swoje poglądy w obliczu dowodów.

7. Uważność. Skupienie się na sobie, własnych uczuciach, przeżyciach i wyciąganie z nich lekcji sprawi, że będziemy bardziej świadomie postrzegać siebie i swoje życie, co wpłynie na poczucie naszego szczęścia.

W czasach sprzed cywilizacji człowiek celebrował każdy dzień, a dziś wszystko robimy w biegu, ze smartfonem w ręku, podłączeni do sieci.

– Dzisiejsze "życie online" nas rozprasza. Szczególnie social media mają swoją ciemną stronę. W sieci kreujemy swoje "ja" wirtualne, czyli swoją wersję upiększoną, formę pośrednią między "ja" idealnym a "ja" realnym.

Porównujemy się później z fałszywymi wizerunkami innych, w internecie widzimy tylko "dobre życia" innych – pozbawione niepowodzeń, porażek, konfliktów, które są naturalną częścią życia każdego z nas – przekonuje Frasunkiewicz.
Źródło: swps.pl