Znacie "prawo mocy słowa"? 9 zasad, które sprawią, że nasze życie stanie się piękniejsze

Jak być szczęśliwym i zbudować trwały związek?
Jak być szczęśliwym i zbudować trwały związek? 123RF.com
Mamy prawa i obowiązki. Czegoś robić nie możemy, coś innego powinniśmy. Jak budować relacje, tworzyć stabilny związek, a jednocześnie nie pozwalać na przekraczanie granic, by ani kogoś nie odtrącać, ani nie dać "wejść sobie na głowę"? Tych 9 praw może ci pomóc w dochodzeniu do harmonii z samym sobą.


Krzysztof Orłowski na swoim profilu na Facebooku podzielił się kilkoma zasadami, które mogą pomóc nam w osiągnięciu spokoju ducha i szczęścia. Chociaż niektóre z nich wydają się banalne i przecież "każdy o nich wie", to warto się zastanowić, jak często pamiętamy o tym w codziennym życiu.


Prawo przyczyny i skutku
Na pewno każdy z nas odczuł to na własnej skórze, a już na pewno wszyscy słyszeliśmy, że co dajemy innym, wraca do nas. Chociaż codziennie spotykamy się z zachowaniami lub czytamy doniesienia, które przypominają nam o tym mniej pięknym obliczu ludzi, to warto mieć na uwadze, że to, jak traktujemy innych, wpływa na to, jak oni traktują nas.


To szczególnie przydatna rada w związkach.

Prawo miłości
Potrzebujemy miłości. Wszyscy. – Miłość oznacza akceptację, szczerość, czułość, troskę, gotowość do oddania, niesienia odpowiedzialności, nadzieję, bezinteresowność, szczodrość. Im więcej sami przejawiamy te cechy w działaniach, tym więcej otrzymamy od świata. Strach, zazdrość, uzależnienie, manipulacja, kontrola, pretensje, wymówki niszczą relacje i nie mają żadnego związku z miłością.


Prawo mocy słowa
Często zapominamy o tym, jaką moc mają słowa. Potrafią podnieść na duchu i być pomocne, potrafią również zranić, a nawet "zabić".

– Etykietki, oskarżanie, wymówki tworzą w duszy rany, które trudno się goją. Są nieodwracalne, ponieważ w duszy każdego człowieka mieszka dziecko, które boi się odrzucenia. Nie doceniamy swoich umiejętności zadawania temu dziecku bólu. Wykorzystaj moc swoich słów po to, by wspierać, chwalić, mówić rzeczy dobre.Prawo podobieństwa
Znacie pewnie powiedzenie, że przeciwieństwa się przyciągają. Na pewno coś w tym jest, ale jest też inna zasada, która mówi o tym, że przyciągamy takich ludzi, jakimi sami jesteśmy. Chcesz, aby otaczali cię uprzejmi i serdeczni ludzi, bądź takich dla nich.

Prawo zaufania
– Zaufanie jest niezbędne dla relacji w miłości. Bez zaufania człowiek robi się podejrzliwy, niespokojny i pełen obaw. Jego partner czuje się wówczas, jakby utkwił w emocjonalnej pułapce, wydaje mu się, że nie może swobodnie oddychać. Zazdrość to strach przed samotnością, niska samoocena i brak miłości do siebie. Zaufanie to warunek miłości – pisze Krzysztof Orłowski.

Prawo szczerości
Miłość nie jest nam dana raz na zawsze. Niektórym jednak wydaje się, że wystarczy, że kochają. Niestety tak nie jest. Od nas zależy, co zrobimy z darem, który otrzymaliśmy. Albo będziemy o niego dbać i starać się, albo sprawimy, że zacznie obumierać.

– Zaufanie to woda, bez której roślina nie przeżyje. Otwartość i szczerość uczuć, mówienie drugiej osobie o swoich uczuciach do niej, wspieranie, chwalenie to słońce, niezbędne roślince do tego, by była silna i odporna. Wewnętrzne dziecko każdego z nas pragnie akceptacji i przytulenia.

Prawo obdarowania
Chcesz miłości? Dawaj ją innym. Skup się na cieple, które chcesz przekazać komuś bliskiemu, a nie na tym, co będziesz z tego mieć.

– Kochać oznacza podarować część siebie nieodpłatnie i bezwarunkowo. Obdarowywać, a nie "poświęcać się". [...] Pamiętaj, że zapas miłości jest nieograniczony. Nie tracisz jej, gdy nią obdarowujesz. Jednym z powodów, dla których ludzie rzadko kochają, jest oczekiwanie, aż ktoś ich pokocha. [...] Miłość jest bezwarunkowa i nie żąda niczego w zamian. Nie znosi wymiany barterowej. Tajemnica szczęśliwych relacji na całe życie tkwi w myśleniu, co możesz dać, zamiast – co możesz wziąć.

Prawo dotyku
– Dotyk to jeden z najsilniejszych przejawów miłości, burzący mury i umacniający Wasz związek. Dotknąć kogoś to dotknąć jego duszy. Dlatego, gdy jest nam źle, jesteśmy obrażeni, mówimy "nie dotykaj mniej". Przytulaj człowieka, którego kochasz tak często, jak jest to możliwe. Trzymajcie się za ręce.

Dotyk jest odprężający, zmniejsza stres, zwiększa odporność, poprawia humor. Im więcej przytulania, tym mniej chorób i dolegliwości. Nie tylko duszy, ale i ciała.

Prawo wolności
Kochanie to dawanie wolności. Pozwól partnerce/partnerowi podejmować decyzje, słuchaj, dyskutuj, dawaj wybór. Każdy ma prawo decydować o tym, jak chce żyć. – Każdy potrzebuje własnej przestrzeni i raczej nikt nie lubi tkwić w pułapce. Jeśli kogoś kochasz, to uwzględniasz i szanujesz jego życzenia i potrzeby. Nie zawsze jest to łatwe, ale nie ma innej drogi – czytamy we wpisie.

Co myślicie o tych zasadach?

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...