Odkryto, jaki ślad w mózgach zostawia nam samotność. To kluczowa zmiana

Iza Orlicz
Czy "widać” w naszym mózgu, kiedy doświadczamy samotności? Naukowcy twierdzą, że osoby samotne inaczej postrzegają relacje z przyjaciółmi i znajomymi niż osoby towarzyskie. Ci drudzy wykazują podobną aktywność mózgu, gdy myślą o sobie i swoich przyjaciołach, natomiast u samotnych jest ona nieco zmieniona, dlatego często czują się oddaleni od bliskich.
Czy nasz mózg "wie", kiedy doświadczamy samotności? 123rf.com
Naukowcy przebadali rezonansem magnetycznym 50 osób w wieku od 18 do 47 lat. Chcieli przekonać się, czy aktywność neuronalna w naszym mózgu może pokazywać, czy i kiedy doświadczamy samotności.

Grupujemy ludzi w kategorie

Przed wejściem do skanera uczestnicy zostali poproszeni o wymienienie i uszeregowanie pięciu osób, które są im najbliższe i pięciu dalszych znajomych. Następnie naukowcy rejestrowali aktywność mózgu, gdy uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ich samych, bliskich przyjaciół, znajomych oraz celebrytów.

W przypadku każdej kategorii poproszono ich o ocenę, która opisywałaby konkretną osobę w skali od jednego do czterech, gdzie jeden oznacza "wcale" a cztery - "bardzo". Ponadto musieli też stwierdzić, jak subiektywnie blisko czują się związani z każdą z tych osób.


I co się okazało? Nasze mózgi "grupują" ludzi w konkretne kategorie – siebie, osobistą sieć społecznościową (obejmującą przyjaciół i znajomych) oraz znane osoby (celebryci).

Celebryta jak znajomy

U osób bardziej towarzyskich, gdy opowiadali o sobie i o najbliższych, uaktywniały się te same obszary mózgu. U samotnych występowały duże różnice, kiedy myśleli o sobie i gdy opowiadali o bliskich.

Poza tym mózgi ludzi towarzyskich wykazywały większą subiektywną bliskość z przyjaciółmi i znajomymi niż z celebrytami. Natomiast samotni ludzie byli mniej zdolni do rozróżniania ludzi w różnych kategoriach społecznych, np. ich mózg nie "widział” większej różnicy między bliskim znajomym a celebrytą.

Samotny mózg

"To tak, jakbyś miał określoną konstelację aktywności neuronowej, która jest aktywowana, gdy myślisz o sobie i swoich przyjaciołach. Jeśli jednak jesteś samotny, aktywujesz całkiem inną konstelację - wyobrażenie ciebie w twoim mózgu jest bardziej odłączone od innych ludzi, co jest zgodne z tym, jak czują się samotni ludzie” - powiedziała profesor Meghan L. Meyer z Dartmouth Collage, współautorka badań.

Zespół badawczy doszedł do wniosku, że jakość naszego życia społecznego może częściowo zależeć od tzw. mapowania interpersonalnego, czyli przypisywania ludzi do określonej kategorii na podstawie tego, czy znajdują się w naszej sieci społecznościowej.

"Samotność wiąże się z zakłóceniami w tym mapowaniu, szczególnie 'wypaczonym' podobieństwem lub jego brakiem między sobą a innymi. 'Samotny mózg' może doświadczać chronicznej izolacji społecznej” – twierdzi dr Andrea Courtney, współautorka badania, psycholog na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

Źródło: en.brinkwire.com