Wstajesz i czujesz, że świat wiruje? Poznaj 7 przyczyn zawrotów głowy – to ostrzeżenie!
Nawet delikatne i nieznaczne zawroty głowy wywołują niepokój, bo utrudniają normalne funkcjonowanie. Przyczyny zwykle są błahe – może zakręcić nam się w głowie, gdy za szybko wstaniemy, zbyt długo siedzimy w jednej, niezbyt wygodnej pozycji, jesteśmy przemęczeni lub zestresowani. Czasem jednak mogą zwiastować one poważniejsze dolegliwości. Jakie?
Jeśli zdarzają się sporadycznie, nie ma powodów do niepokoju, jednak gdy się powtarzają, trzeba koniecznie zdiagnozować ich przyczynę. Objawem jakich schorzeń mogą być zawroty głowy?
1. Zwyrodnienie w odcinku szyjnym kręgosłupa – najczęściej na zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa "pracujemy” przez wiele lat sami, nadmiernie go przeciążając.
Specjaliści podkreślają, że to właśnie nieodpowiednia pozycja ciała przy długotrwałym siedzeniu np. przy komputerze, zgarbiona sylwetka, gdy stoimy, dźwiganie ciężkich przedmiotów, spanie w nieprawidłowej pozycji np. na zbyt wysoko ułożonej poduszce, nieprawidłowy sposób trzymania głowy, gdy korzystamy z telefonu komórkowego powodują, że za bardzo przeciążamy odcinek szyjny kręgosłupa.
Przez to może dość do ucisku na nerwy lub tętnice szyjne, a to skutkuje właśnie zawrotami głowy. Inne towarzyszące objawy do np. szumy uszne, drętwienie rąk, bóle głowy.
2. Zaburzenia błędnika – zwykle dochodzi do stanu zapalnego, który może mieć podłoże bakteryjne bądź wirusowe. Zawroty głowy w tym przypadku są zwykle bardzo intensywne (czasem trudno nawet ustać na nogach). Objawy dodatkowe to m.in. zaburzenia słuchu, oczopląs, mdłości.
3. Niedoczynność tarczycy – to zespół objawów, często nietypowych, wywołanych niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę.
Oprócz łagodnych zawrotów głowy występują też zwykle inne niepokojące objawy: ciągłe zmęczenie, które nie mija nawet po kilkudniowym wypoczynku, uczucie zimna, zaburzenia koncentracji i pamięci, przyrost masy ciała, nadmierna senność, stany depresyjne.
4. Niedokrwistość – czyli anemia, której najczęstszym powodem jest niedobór żelaza. Jeśli w ostatnim czasie przeszłaś np. na dietę odchudzającą lub zmieniłaś jadłospis i zrezygnowałaś z mięsa, to zawroty głowy mogą wynikać właśnie ze zmniejszenia we krwi stężenia hemoglobiny.
Objawy towarzyszące to m.in.: bladość skóry, obniżony nastrój, większa nerwowość, senność, uczucie zimna.
5. Hipoglikemia – do niedocukrzenia dochodzi, gdy poziom glukozy we krwi spada poniżej 50 mg/dl. Wtedy właśnie mogą pojawić się zawroty głowy, ale też drżenie mięśni, rozdrażnienie, uczucie osłabienia.
6. Menopauza – zawroty głowy występują w okresie okołomenopauzowym i mogą poprzedzać bardziej charakterystyczne jej objawy, np. uderzenia gorąca i zlewne poty, wahania nastroju, problemy ze snem.
7. Nerwica – to zaburzenie, które ma szereg różnych objawów. Gdy na nie cierpisz i zaczynasz się denerwować lub stresować, mogą ci towarzyszyć zawroty głowy, ale też przyspieszone bicie serca, uczucie tzw. „guli” w gardle, nadmierne pocenie się. Zawroty głowy przy nerwicy mogą być też związane z tzw. hiperwentylacją. Podczas ataku paniki zaczynasz szybciej i gwałtowniej oddychać.
Może cię zainteresować także: Tysiące ludzi cierpią z powodu bólu, lecz nie znają przyczyny. "To jak uciskająca opaska"