Dźwięk, który cię budzi, decyduje, w jakim humorze wstaniesz. Naukowcy wybrali piosenki idealne!
Chcesz wstać rano wypoczęta i mieć energię przez cały dzień? Zwróć uwagę, jaki ton budzika nastawiasz wieczorem przed zaśnięciem. Według najnowszych badań najlepiej wybierać melodie, a nie pojedyncze, powtarzające się dźwięki. O poranku sprawdzą się np. piosenki pop, country czy heavy-metalowe ballady, o ile mają mocną linię melodyczną.
Okazało się, że osoby budzące się przy dźwiękach melodycznych, odczuwały mniejszy poziom bezwładności i szybciej przechodziły w tzw. tryb czujności, który z kolei ułatwia wybudzanie się.
Pop czy country?
Według dr Stuarta McFarlane z RMIT University w Australii uczucie bezwładności podczas snu może trwać od 30 minut do nawet 4 godzin, dlatego właśnie tak wiele osób ma problemy z porannym wstawaniem i nawet, gdy się na moment przebudzą, to nie dają rady, by wyjść spod kołdry.
Jakie więc dźwięki mogą ułatwić poranne wstawanie? Dr McFarlane twierdzi, że przejścia w górę i w dół między nutami w melodycznych utworach mogą zwiększać tzw. czujność w porównaniu do powtarzających się pojedynczych dźwięków, takich jak ostry bip-bip-bip, wszechobecny w naszych budzikach.
Naukowcy przetestowali wpływ różnych gatunków muzycznych na bezwładność w trakcie snu i jak zauważa dr McFarlane popowe melodie, piosenki country i heavy-metalowe ballady mogą zwiększyć czujność, o ile piosenka ma mocną linię melodyczną. Nieważny więc jest gatunek muzyki, który budzi nas o poranku, ale jego brzmienie.
Może "Borderline" Madonny?
"Jeśli chcesz wypróbować różne dźwięki alarmowe, postaraj się wybrać kompozycję, która jest stosunkowo optymistyczna i dość szybka. Przejrzyj swoją osobistą kolekcję piosenek i stwórz listę utworów, których melodie możesz łatwo nucić, śpiewać i recytować. Nie musi to być wyłącznie utwór z wokalem, wiele kompozycji melodycznych ma charakter instrumentalny”– mówi dr McFarlane.
Sam zmienił budzik na piosenkę "Borderline" Madonny i przyznał, że to dobry przykład utworu, który ułatwia poranne wstawanie.
"Przyzwyczailiśmy się do 'ostrych alarmów', które są nadal używane jako dźwięki budzenia. Te badania przybliżają nas do zrozumienia, w jaki sposób dźwięk może zostać wykorzystany do poprawy wydajności człowieka po przebudzeniu" – twierdzi dr McFarlane.
Czego natomiast na pewno powinniśmy unikać? Naciskania przycisku drzemki. Według naukowców z University of Surrey, próba uzyskania jeszcze kilku minut snu może upośledzać funkcje poznawcze przez cały dzień, co utrudnia koncentrację i podejmowanie decyzji. Wielokrotne naciskanie przycisku drzemki wpływa negatywnie zarówno na jakość, jak i ilość snu.
Źródło: myfitnesspal.com