Włosi zbadali wpływ pandemii na psychikę. Zaburzenia rozwinęły się u ponad 70 proc. dzieci

Iza Orlicz
Przymusowa kwarantanna z powodu pandemii koronawirusa odcisnęła piętno na psychice dzieci – najczęstsze objawy to strach przed ciemnością, płacz nie do opanowania, kłopoty z zasypianiem, lęk. Jak wynika z badań włoskich naukowców zaburzenia zachowania dotyczą 65 proc. dzieci w wieku do 6 lat i 71 proc. dzieci powyżej 6 lat.
Niepohamowany płacz - to jeden z objawów zachowania u dzieci, który pojawił się z powodu przymusowej kwarantanny 123rf.com
Naukowcy z Genui przebadali ok. 7 tys. włoskich rodzin, by odpowiedzieć na pytanie, jak przymusowe zamknięcie w domach wpłynęło na psychikę dzieci. Wyniki są zatrważające, bo okazuje się, że u większości z nich stwierdzono regres w zachowaniu.

– Przymusowa kwarantanna naprawdę pozostawiła ślad w naszych dzieciach w postaci różnych form regresu rozwojowego. Słowa-klucze, które najczęściej stwierdziliśmy w wypowiedziach i w rysunkach dzieci do 6 lat, to boję się i jest źle – powiedział dyrektor generalny szpitala Istituto Gaslini, Paolo Petralia.

Lęk i inne obsesje


Dzieci odczuwały przede wszystkim strach przed ciemnością, miały problemy z zasypianiem, często płakały tak, że trudno było je opanować, pojawił się też lęk.


Odnotowano również inne niepokojące zachowania, np. obsesje na punkcie czystości, zaburzenia oddychania, brak gotowości i chęci do pomocy w domu, spędzanie większości czasu w internecie.

– Teraz musimy wykorzystać te dane, by odbudować życie najmłodszych – twierdzą włoscy naukowcy, zaznaczając jednocześnie, że choć badania zostały przeprowadzone we Włoszech, podobne symptomy odnotowano również w innych krajach dotkniętych pandemią.

Psychologowie już wcześniej alarmowali, że regres w zachowaniu u dzieci to reakcja obronna organizmu na stres z powodu pandemii koronawirusa.
Źródło: rmf24.fm