Złości się i płacze, lecz nie chce rozmawiać? Poznaj 7 zdań, które nakłonią dziecko do zwierzeń

Iza Orlicz
Napady złości, gniew, krzyk, niepohamowany płacz – dzieci często właśnie w ten sposób wyrażają emocje, z którymi sobie nie radzą. Pytanie rodzica: "Co się z tobą dzieje?” często zostaje bez odpowiedzi, co więcej może tylko spotęgować niechciane reakcje. Co zatem powiedzieć dziecku, które nie potrafi uporać się ze swoimi uczuciami?
Jak nakłonić dziecko do zwierzeń? fot. Unsplash
Dziecko jest tylko dzieckiem i nie potrafi tak jak dorosły panować nad swoimi emocjami. Gdy czuje się sfrustrowane, smutne, rozczarowane, zawstydzone, traci nad czymś kontrolę, wyraża swoje uczucia najprościej jak potrafi, czyli wyrzucając je z siebie razem ze złością, gniewem, płaczem.

Zwykle za tego typu reakcjami kryje się jakaś potrzeba dziecka, która musi zostać zaspokojona. Być może potrzebuje wsparcia, rady albo przytulenia. Co możesz powiedzieć, by łatwiej było mu wyrazić jego wielkie emocje? Jak spowodować, by podzieliło się swoimi przemyśleniami i uczuciami?


1. "Widzę, że jesteś zdenerwowany. Jestem tutaj, jeśli chcesz porozmawiać”. Czasem rodzicom trudno zrozumieć i przyjąć do wiadomości emocje dziecka, zwłaszcza takie, jak złość czy gniew. Gdy zapewnisz je, że jesteś przy nim, będzie czuło się bezpiecznie i łatwiej "otworzy się”, gdy już się uspokoi.

2. "Czułabym się podobnie, gdyby mi się to przydarzyło”.
Gdy wypowiesz to zdanie, dziecko będzie wiedziało, że je rozumiesz. Okażesz swoje współczucie i empatię, dzięki temu nie pomyśli, że jego uczucia są "złe”, a z nim samym "coś jest nie tak”.

3. "Widzę, że miałeś z tym problem, co możemy zrobić, aby następnym razem było łatwiej?”
Kiedy widzisz frustrację/złość swojego dziecka, zachęć je do szukania rozwiązań. Pomóż mu w wymyślaniu własnych strategii, gdy sobie z czymś nie radzi, w ten sposób lepiej upora się z podobną sytuacją następnym razem.

4. "Gdy ze mną porozmawiasz, będę mogła lepiej cię zrozumieć”. Zapewnij dziecko, że np. jego płacz jest w porządku, ale po prostu nie możesz mu pomóc, jeśli nie wiesz, co się dzieje.

Spokojna rozmowa pozwoli mu wyrazić nawet te trudniejsze emocje. Możesz też poprosić dziecko, by wyraziło, co czuje nie za pomocą słów, ale np. przez narysowanie czegoś, co odzwierciedli jego samopoczucie i ułatwi mu wyrażenie swoich emocji.

5. "Jakim jesteś kolorem?”.
Ta strategia sprawdzi się szczególnie w przypadku małych dzieci, które nie potrafią opowiedzieć, co czują. Możecie w formie zabawy wprowadzić wasz "tajemny” kod, gdzie np. zielony oznacza spokój i zadowolenie, żółty – zdenerwowanie lub złość, czerwony - utratę kontroli.

Możesz też zapytać dziecko, gdzie czuje swoje emocje, np. strach pojawia się w brzuchu, a złość – w przyspieszonym biciu serca. Dzięki temu dziecko zacznie rozumieć połączenie umysł-ciało, co ułatwi mu radzenie sobie z emocjami.

6. "Weźmy głęboki oddech”. Głębokie oddychanie to mechanizm radzenia sobie ze stresem, który sprawdza się nie tylko w przypadku dzieci, ale również dorosłych. Głęboki wdech i długi wydech pomaga szybko uspokoić się i wyciszyć.

Małemu dziecku możesz powiedzieć, by wyobraziło sobie, że wącha kwiatki (wdech), a następnie zdmuchuje świece (wydech).

7. "Idę łowić ryby... powiedz mi, czy coś złapałem!”. Jeśli masz dziecko, które niechętnie opowiada o swoich uczuciach, możesz zaproponować mu zabawę w łowienie ryb. "Idę łowić ryby. Wymienię coś, co możesz teraz czuć, a ty powiesz mi, czy coś złapałem ”.

Gdy wymieniasz np. gniew, wściekłość, frustrację, smutek, rozczarowanie, wstyd, strach, w końcu "złapiesz” właściwe uczucie. Może gdy dziecko wypowie je na głos, będzie łatwiej opowiedzieć mu o emocjach, które nim targają.

Źródło: mother.ly