Jest tak silny, że wywołuje myśli samobójcze. Ten rodzaj bólu głowy jest zwykle źle diagnozowany

Iza Orlicz
Intensywny, rozdzierający, tak silny, że może prowadzić nawet do myśli samobójczych – klasterowy ból głowy należy do grupy tzw. bólów pierwotnych, co oznacza, że nie jest on objawem żadnej choroby. Niestety osoby, które zgłaszają się z tego typu bólem do lekarza, są często źle diagnozowane.
Klasterowy ból głowy jest tak silny, że może prowadzić do myśli samobójczych pixaby
Klasterowy ból głowy czasem nazywany jest też "samobójczym bólem głowy”, ponieważ u wielu osób w trakcie jego trwania pojawiają się myśli dotyczące śmierci. Gdy doświadczasz tego rodzaju bólu, jesteś gotowa zrobić wszystko, byleby tylko jak najszybciej minął.

Dlatego właśnie podczas ataków zdarzają się irracjonalne zachowania, np. uderzanie głową w ścianę, nadmierna ruchliwość, agresja. Kobiety, które doświadczyły klasterowego bólu głowy porównują go często z bólem porodowym, a wiele osób, u których ataki powtarzają się co 2-3 miesiące cierpią na przewlekłą depresję lub stany lękowe.


Mylą go z migreną


Klasterowy ból głowy jest jednostronny, zwykle zlokalizowany w okolicy oczodołowej lub skroniowej, może towarzyszyć mu łzawienie lub przekrwienie oczu, katar, zatkany nos, obrzęk powiek.

Trwa od 15 minut do nawet 2-3 godzin i w ciągu doby może dojść do kilku takich napadów bólowych. Pojawiają się one nagle i równie nagle ustępują.

Dlaczego tak ważne jest, by mieć świadomość klasterowego bólu głowy? Bo często jest on źle diagnozowany, a ma to poważne konsekwencje dla cierpiących. Jak przyznaje Fayyaz Ahmed, profesor neurologii klinicznej z University of Hull, lekarze albo lekceważą klasterowy ból głowy (myląc go np. z migreną), albo kierują na badania, które tylko opóźniają postawienie prawidłowej diagnozy (np. badania w kierunku zapalenia zatok lub nerwobólu nerwu trójdzielnego).

Jak leczyć?


Ze względu na charakter ataków, klasterowy ból głowy powinien być traktowany inaczej niż inne rodzaje bólów głowy, takie jak migrena czy napięciowy ból głowy. W tym przypadku często nie wystarczą zwykłe tabletki przeciwbólowe lub preparaty stosowane przy migrenie (np. tryptany).

Natomiast dzięki odpowiednio postawionej diagnozie neurolog może dobrać leki lub terapię (np. tlenową), które uważa się obecnie za najskuteczniejsze w leczeniu klastrowego bólu głowy.

Źródło: [url=http://sciencealert.com/what-is-a-cluster-headache-and-why-is-it-not-just-a-headache[/url]