Czy dzieci po wakacjach wrócą do szkół? MEN przygotowuje się na zdalny wrzesień

Sandra Skorupa
MEN ulepsza rządową platformę dla nauczycieli epodręczniki.pl, a po wakacjach dostępne ma być już jedno wspólne narzędzie do lekcji przez kamerkę. Minister Edukacji Dariusz Piontkowski zaznaczył, że takie działania wszczęto w razie pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Jeśli resort we wrześniu znów musiałby ogłosić lekcje zdalne, wszyscy mogliby korzystać z jednej, kompleksowej platformy.
Zdalne lekcje od września? fot.Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta

"Kamerka internetowa ma działać w sierpniu"

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Karcie nauczyciela ma się pojawić zapis o tym, że MEN udostępni szkołom "narzędzie informatyczne" do zajęć online. Aktualnie taką funkcję spełnia serwis epodreczniki.pl, na który ministerstwo w 2018 roku zrealizowało przetarg opiewający na 16 mln zł.

O ile pojawiły się tam zakładki z podręcznikami, filmy instruktażowe, czy gry edukacyjne, o tyle zabrakło narzędzia, które w dobie koronawirusa okazało się żyłą złota — komunikatora do wideokonferencji. Teraz Dariusz Piontkowski tłumaczy, że trwają prace nad platformą epodreczniki.pl i mówi, że: "Kamerka internetowa ma działać w sierpniu".


Od września koniec z rajdowaniem e-lekcji?

W związku z brakiem jednolitego programu do wideokonferencji nauczyciele korzystali z różnych tego typu aplikacji m.in. Zooma, a nawet Discorda. W związku z niepewnymi zabezpieczeniami podczas lekcji online prowadzonych przy pomocy tych programów na ekranach uczniów pojawiały się treści patologiczne i erotyczne, a patostreamerzy urządzali rajdy na e-lekcje.

Tak destrukcyjne sytuacje, które spotykały dzieci podczas zajęć online, pokazują, jak ważne jest stworzenie bezpiecznej i odpornej na patologiczne działania ogólnopolskiej platformy. Tym bardziej że bierze się pod uwagę drugą falę epidemii, a w przypadku pogorszenia stanu epidemiologicznego w Polsce powrót do zamknięcia szkół.

Resort podkreślał również duże zainteresowanie w trakcie epidemii platformą epodreczniki.pl. Zebrała ona wówczas 95 mln odsłon i 4,5 mln unikalnych użytkowników.
Źródło: Gazeta Wyborcza