Wiesz, kim są sensaci? Każdy z nas zna przynajmniej jednego! Sprawdź, jak go rozpoznać

Sandra Skorupa
Większość z nas rozumie ok. 30 tys. słów języka polskiego, ale używamy czynnie średnio jedynie połowy. Prawdopodobnie większość z nas, gdyby została określona sensatem, nie do końca wiedziałaby, co to oznacza. Niekoniecznie słuszne jest mieszanie słowa tego z sensacją. Niemniej sensat to słowo, które nadal jest w użytku i warto wiedzieć, że takimi sensatami otaczamy się niemal codziennie, a nawet sami możemy nimi być. Kim oni są?
Sensat - kim jest i co oznacza? unsplash.com

Kim jest sensat?

Sensat to rzeczownik, słowo pochodzące z łac. sensatus — oznacza obdarzony rozumem. Dlatego w "Uniwersalnym słowniku języka polskiego" można odnaleźć definicję, że sensat to człowiek przesadnie poważny, silący się na uczoność, mędrkujący. Inne formułki wskazują jeszcze na osobę stałych zasad i bliskoznaczną do literata czy sawanta.

Sensata nie jest trudno rozpoznać. Tocząc z nim dyskusję, często osoba ta posiłkuje się różnymi źródłami, dążąc do wykazania swojej erudycji i rzeczywiście okazuje się, że jej wiedza jest szeroka w danym obszarze. Poza tym potrafi pojętnie rozmawiać również na inne tematy i wysuwać błyskotliwe spostrzeżenia z różnych dziedzin. Ale to nie wszystko...


Czy sensat to aferzysta?

Jednak słowo sensat współcześnie zmieniło swój wydźwięk i powszechnie jest używane, jako wiążące się z sensacją. Dlatego w licznych bazach i słownikach synonimów można odszukać, że wyrazem bliskoznacznym dla sensata jest aferzysta.

Jak podaje portal obcyjezykpolski.pl, w takim też znaczeniu tego słowa użył niegdyś Aleksander Kwaśniewski:

"Nie myślałem ani nie mam na to ochoty, (…) ale dziwię się, że bardzo interesuje to niektórych członków komisji śledczej . (…) To naprawdę jest swoista karta choroby, która wymaga specjalistów znających się na rzeczy, a nie sensatów, którzy chcą wyciągać z tego pochopne wnioski”

.