5 maseczek w 5 minut. Działają lepiej niż te z drogerii, a kosztują mniej niż 1 zł

Magdalena Konczal
Kiedy skóra jest zbyt sucha lub tłusta, pełna przebarwień lub niedoskonałości, warto zainteresować się, jaka maseczka zdrowotna może nam pomóc. Jeśli nie masz ochoty testować różnych peelingów czy mydeł do twarzy, spróbuj zrobić maseczkę z produktów, które masz w domu.
5 domowych maseczek na twarz /unsplash
Zastanów się najpierw, czego brakuje twojej skórze. Najbardziej doskwierają ci cienie pod oczami, przebarwienia czy naczynkowa cera? Produkty, które masz w domu, mogą pomóc na wiele różnych "dolegliwości" skóry. Dowiedz się jaka maseczka, będzie dla ciebie odpowiednia.

1. Maseczka z płatków owsianych górskich


Płatki owsiane są cennym źródłem wielu witamin, np. E, B6, PP czy B1 i minerałów, np. selenu i magnezu. Maseczka z płatków owsianych będzie odpowiednia dla każdego rodzaju skóry. Dzięki przeciwzapalnym właściwościom nada się szczególnie dla osób, które mają skórę wrażliwą lub alergiczną.


Jak wykonać?
Wystarczy jedynie łyżka płatków owsianych (ważne, żeby były to płatki górskie, a nie błyskawiczne). Gorącą wodą zalewamy płatki tak, by były one zakryte w całości.

Odstawiamy na kilka minut, a następnie nakładamy na twarz i pozostawiamy ją na twarzy przez 10-15 minut. Na koniec ściągamy maseczkę i obmywamy twarz. W zależności od potrzeb taki zabieg można powtórzyć co kilka dni.

2. Maseczka z siemienia lnianego


Ta maseczka będzie odpowiednia dla osób, które borykają się z suchą i zaczerwienioną skórą. Wśród wielu pozytywnych składników siemienia lnianego są także nienasycone kwasy tłuszczowe, które zapobiegają przed nadmiernym wysuszeniem skóry.

Jak wykonać?
Wrzuć do garnka dwie łyżki siemienia lnianego w ziarnach, a następnie dodaj szklankę wody. Taką mieszankę gotuj przez około 7 minut na małym ogniu.

Kiedy zauważysz płynną, podobną do kisielu substancję zakończ gotowanie. Oddziel ziarnka od płynnej substancji. Oddziel ziarna od reszty, one nie będą ci już potrzebne.

Zaczekaj aż substancja podoba do kisielu, ostygnie. Następnie nałóż ją na twarz i pozostaw na około 10 minut.

3. Maseczka z białka jajka


Białko jaja zawiera wiele pozytywnych właściwości. Możemy dostrzec poprawę kondycji naszej skóry, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie tej maseczki.

Nada się ona szczególnie dla osób, które mają problemy z cieniami pod oczami lub obrzękami.

Jak wykonać?
Przygotuj jedno białko jaja. Ubij je, a następnie nałóż na twarz, zwracając uwagę na miejsca, w których występują obrzęki, zanieczyszczenia lub tzw. worki pod oczami.

Pozostaw maseczkę na około 10 minut. Następnie spłucz ją i umyj twarz.

4. Maseczka z miodu i mleka


O pozytywnych właściwościach miodu nie trzeba nikomu mówić. Na skórę działa zbawiennie, zwłaszcza jeżeli ktoś ma problemy z zanieczyszczeniami: krostami czy pryszczami.

Dzieje się tak dzięki jego bakteriobójczym właściwościom. Ta maseczka nada się także dla osób, które chcą nawilżyć swoją skórę.

Jak wykonać?
Weź dwie łyżeczki miodu pszczelego i dwie łyżeczki mleka. Mleko podgrzej, następnie dodaj miód.

Po połączeniu składników odstaw mieszankę do ostygnięcia, a następnie nałóż na twarz. Pozostaw maseczkę na 10-15 minut. Na koniec spłucz.

5. Maseczka z drożdży i mleka


Drożdże stanowią nieoceniony składnik – zarówno jeżeli chodzi o stosowanie ich wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Maseczka z drożdży będzie idealna dla osób, które mają trudności ze skórą trądzikową. Ten produkt zawiera niemalże wszystkie witaminy z grupy B oraz substancje mineralne, takie jak cynk, fosfor, żelazo.

Jak wykonać?
Przygotuj ¼ świeżych drożdży i dwie łyżki ciepłego mleka. Połącz ze sobą składniki, a następnie nałóż na twarz. Taką mieszankę pozostaw na 15-20 minut. Następnie całość spłucz.

Przed zastosowaniem którejkolwiek z wyżej wymienionych maseczek, trzeba upewnić się, że nie jest się uczulonym na którykolwiek ze składników.

- Domowe maseczki mogą być równie skuteczne jak profesjonalne, jeśli są odpowiednio dobrane do rodzaju skóry i skóra uprzednio zostanie prawidłowo przygotowana do ich przyjęcia – mówi dermatolożka Izabela Lenartowicz.

- Jeśli jednak nie wiemy, co dla naszej skóry jest odpowiednie, wtedy powinniśmy się udać do specjalisty, który oceni, jaki mamy rodzaj skóry oraz problem skórny, a następnie dobierze nam specjalistyczne zabiegi, preparaty – dodaje lekarka.

Pamiętajmy więc o tym, żeby, chcąc pomóc swojej skórze, nie zaszkodzić całemu organizmowi.
Źródła: uroda.abczdrowie.pl, poradnikzdrowie.pl