Te ziarenka to polski superfood za grosze. Są zdrowsze niż nasiona chia!

Iza Orlicz
Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego. Profilaktycznie, ale też przy różnych dolegliwościach chętnie stosowały go nasze babcie, teraz znów wraca do łask. Uważany jest za tzw. superfoods, czyli zawiera naturalne, nieprzetworzone składniki, które mają szereg prozdrowotnych właściwości.
Na co pomaga siemię lniane fot. pixabay
Ziarenka lnu są niepozorne, a kryją w sobie ogromną moc. Zawierają błonnik, lignany, kwas tłuszczowy omega-3, witaminy E, K, z grupy B oraz minerały (wapń, magnez, potas, fosfor). Jakie są najważniejsze prozdrowotne właściwości siemienia lnianego?

1. Wspiera układ pokarmowy. To chyba najbardziej znane zastosowanie siemienia lnianego. Polecany jest przy problemach z żołądkiem (np. w przypadku wrzodów), bo działa osłaniająco.

Podczas przygotowywania naparu z siemienia (całe lub świeżo zmielone ziarenka można gotować lub zalać szklanką wrzącej wodą i poczekać aż napęcznieją), powstaje charakterystyczny śluz, który po wypiciu chroni przełyk i żołądek przed działaniem kwasów trawiennych.

2. Zapobiega zaparciom.
To zasługa dużej zawartości błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Należy przy tym pamiętać, że gdy stosujesz siemię lniane na zaparcia, musisz jednocześnie nawadniać organizm (pij minimum 1,5 litra wody dziennie).


3. Obniża poziom cholesterolu. Potwierdzają to kolejne badania, a substancje, które najprawdopodobniej za to odpowiadają to kwas linolenowy, fitosterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Systematycznie stosowanie siemienia lnianego (2-3 łyżeczki dziennie) pomaga obniżyć poziom całkowity cholesterolu, ale także jego frakcję LDL (tzw. "zły” cholesterol).

4. Pomaga łagodzić objawy menopauzy. Wszystko dzięki zawartości lignanów lnianych – to fitoestrogeny, które mają zdolność regulacji hormonów płciowych, m.in. uzupełniają one niedobór estrogenów. Spożywanie siemienia lnianego może wspierać lub być alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej, bo łagodzi objawy menopauzy, np. uderzenia gorąca.

5. Wspomaga pracę mózgu, wpływa na poprawę koncentracji.
To nie tylko zasługa kwasów tłuszczowych omega-3. Siemię lniane zawiera też lecytynę oraz witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację.

6. Wpływa na poprawę stanu skóry i włosów. Siemię lniane często jest stosowane w kosmetykach do pielęgnacji skóry, bo wykazuje właściwości ochronne, nawilżające, łagodzące (np. w przypadku trądziku), do tego opóźnia procesy starzenia się skóry. Poprawia też kondycję włosów – możesz przygotować napar (musi być dość gęsty), a następnie nałóż miksturę na włosy i zmyj po ok. 20 minutach.

7. Wspomaga odchudzanie.
Nasionka lnu zwyczajnego wyglądają niewinnie, ale są kaloryczne! W jaki więc sposób wspomagają odchudzanie? Odpowiedź jest prosta – są sycące, dzięki czemu hamują łaknienie.

Wystarczy niewielka ich ilość, by zaspokoić głód. Możesz je więc dodawać np. do jogurtu, sałatek, sosów – nie zmieniają smaku potrawy, a gdy wejdzie ci w nawyk "doprawianie” dań siemieniem lnianym, szybko przekonasz się sama o jej prozdrowotnych właściwościach.