Dziś dzieci odzyskały swobodę. Co mogą robić, a czego nie, gdy wyjdą same z domu?

Sandra Skorupa
Od poniedziałku 18 maja dzieci do 13. roku życia znów odzyskały swobodę. Dotychczasowe ograniczenia z powodu koronawirusa zakazywały im wychodzenia na ulicę bez nadzoru pełnoletniego opiekuna. Teraz jest już to możliwe. Trzeba jednak uwrażliwić młodzież na pewne zasady, by nie zostać ukaranym mandatem i zadbać o bezpieczeństwo swojej rodziny oraz innych.
Nowe zasady a koronawirus - dzieci do 13. roku życia 123rf.com

Zasady dla dzieci do 13. roku życia

Od poniedziałku na mieście, w parkach, galeriach handlowych czy sklepach będzie można spotkać już więcej dzieci, które poruszają się samodzielnie. Niemniej nadal obowiązują pewne zasady funkcjonowania w przestrzeni publicznej. Młodzież do 13. roku życia wciąż będzie musiała przy każdym wyjściu nosić maseczkę lub tkaninę zakrywającą nos i usta.

Obowiązkowe jest utrzymywanie dystansu społecznego, co oznacza, że należy zachowywać odstępy 2 metrów odległości między pieszymi czy stojąc w kolejce do kasy. W sklepach powinno się dezynfekować ręce i zakładać rękawiczki jednorazowe.


Ograniczenia dla dzieci a koronawirus

Nadal do odwołania obowiązuje zakaz zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. W związku z tym swobodne wyjście na miasto dzieci do 13. roku życia nie jest równoznaczne z tym, że mogą one gromadzić się z rówieśnikami czy zorganizować przyjęcie urodzinowe.

Wciąż młodzież nie może bawić się na placach zabaw oraz korzystać z urządzeń dla dzieci w parkach, czy na terenach leśnych. Mogą natomiast udać się do lokali gastronomicznych w tym kawiarni, które również od poniedziałku wznowiły działalność w nowym reżimie sanitarnym. To oznacza, że miejsca te będą regularnie dezynfekowane, a odległość między gośćmi będzie musiała wynosić 2 metry.

Czy dzieci mogą pograć w piłkę i uprawiać sport?

Od 4 maja, otwarto obiekty infrastruktury sportowej, które mogą przyjmować ograniczone ilości osób. Niemniej na boiskach szkolnych, orlikach czy stadionach dzieci będą mogły grać w piłkę. Od 18 maja poluzowano zasady i na jeden obiekt może wejść już 14 osób i 2 trenerów. Wcześniej mogło jedynie 6 osób i 1 trener.

Poza grą w piłkę możliwe jest również korzystanie z ośrodków jeździeckich, torów wrotkarskich, kortów tenisowych (4 osoby i 1 trener), ale również sportów wodnych z użyciem kajaków, rowerów wodnych czy łódek. Działalność wznawiają także hale i sale sportowe, na których będzie mogło ćwiczyć:

– 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
– 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
– 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
– 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Niemniej rząd wciąż zaleca, że jeżeli możemy, to powinniśmy zostać w domu i wykonywać większość działań zdalnie. Poza tym przebywając w miejscach, w których jest dużo ludzi, szczególnie w restauracjach, zakładach fryzjerskich czy kosmetycznych należy ściśle przestrzegać zasad sanitarnych.

Na czwartym etapie odmrażania rząd zakłada:
– Otwarte zostaną teatry i kina (z ograniczeniami sanitarnymi).
– Możliwe będą zgromadzenia do 50 osób.
– Otwarte zostaną salony masażu i solaria.
– Możliwa będzie działalność siłowni i klubów fitness.

Od 25 maja również ruszyć mają zajęcia opiekuńczo-wychowawcze łączone z lekcjami dydaktycznymi dla klas 1-3. Z kolei uczniowie ostatniej klasy podstawowej do egzaminu ósmoklasisty podejdą już 16 czerwca, a egzaminy maturalne 2020 zaczną się jeszcze wcześniej – 8 czerwca.