Jeśli cierpisz na migrenę, rób tę jedną czynność. Wyniki eksperymentu zaskoczyły nawet lekarzy
Migrenowe bóle głowy mogą być tak dokuczliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Można jednak zmniejszyć ich intensywność i częstotliwość dzięki… jodze. Tak wynika z najnowszych badań naukowców z All India Institute of Medical Sciences.
Nadzieja dla "migrenowców"
Ból głowy może trwać od 4 do 72 godzin, czasem nawet dłużej, dlatego jest tak męczący i utrudnia codziennie funkcjonowanie. Najnowsze wyniki badań, opublikowane na łamach pisma "Neurology" dają jednak nadzieję osobom cierpiącym na migrenę.
Naukowcy z All India Institute of Medical Sciences (AIIMS) w New Delhi przebadali 114 osób w wieku 18-50 lat, które doświadczały od kilku do nawet kilkunastu epizodów migrenowych w miesiącu. Zostali oni podzieleni na dwie grupy: jedna przyjmowała tylko leki na migrenę, drugiej do planu leczenia dodano jeszcze zajęcia jogi (m.in.: ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe, techniki rozluźniające ciało).
Ćwiczenia pod kontrolą
Początkowo druga grupa ćwiczyła pod okiem instruktora – 3 razy w tygodniu, a następnie samodzielnie 5 razy w tygodniu. Wszystkie swoje odczucia i dolegliwości (czas trwania migreny, ocena bólu, jej intensywność itd.) badani zapisywali w specjalnym dzienniku, który mieli prowadzić podczas trwania całego badania.
Po trzech miesiącach stwierdzono, że u grupy ćwiczącej jogę częstotliwość bólu głowy zmniejszyła się o 47 proc. (o tyle samo zmniejszyli też średnie spożycie tabletek), migreny przebiegały też łagodniej. Natomiast w przypadku grupy, która przyjmowała tylko leki, nie zaobserwowano tak spektakularnej zmiany na lepsze.
"Joga zmniejsza stres, a stres jest jednym z czynników wywołującym migrenę. Do tego ćwiczenia jogi poprawiają nastrój, przypominają też działanie leków przeciwlękowych, a te są stosowane w leczeniu migreny”– wyjaśnia współautor badania, prof. Gautam Sharma.
Rozluźnia i uspokaja
Naukowcy uważają, że joga może łagodzić migreny z wielu powodów. Zmniejsza ona aktywność współczulnego układu nerwowego, który kontroluje mimowolną reakcję organizmu na stresujące sytuacje, dlatego działa uspokajająco. Zmniejsza też napięcie w obszarze bólu (głowa, szyja i ramiona), rozluźniając sztywne mięśnie.
W innym badaniu stwierdzono, że techniki redukcji stresu oparte na uważności, podobne do relaksacyjnych ćwiczeń jogi, przynosiły znaczącą poprawę stanu zdrowia "migrenowców".
"Włączenie jogi do leczenia migreny pomogłoby pacjentom nie tylko zmniejszyć ból, ale też wpłynęłoby na poprawę ich ogólnego samopoczucia. Osoby z migreną, które chcą wypróbować tę metodę, powinny porozmawiać ze swoim lekarzem na temat stosowania jogi w celu uzupełnienia leczenia” – mówi prof. Sharma.
Źródło: cnn.comMoże cię zainteresować także: Nie mów "uspokój się", tylko zastosuj tych 11 ćwiczeń. To one podbiły serca dzieci i rodziców