Nie mów "uspokój się", tylko zastosuj tych 11 ćwiczeń. To one podbiły serca dzieci i rodziców

dziecko ćwiczy uwazność
dziecko ćwiczy uwazność Prawo autorskie: goce / 123RF Zdjęcie Seryjne
Twoje dziecko jest spięte, ma trudności z radzeniem sobie z emocjami, irytuje się i nie potrafi na dłużej skupić? Jest coś, co może mu w tym pomóc.

Co to takiego?
Uważność, czyli modne ostatnio mindfulness, to nic innego jak szczególny rodzaj świadomej uwagi, która jest kierowana na "tu i teraz". Dzięki niej można się lepiej skontaktować ze swoim ciałem, które w obecnych czasach jest bardzo często napięte, zmęczone, obolałe, a także ze swoim umysłem, który w natłoku zadań i obowiązków nie ma, kiedy "odpocząć".


Doświadczamy ze wszystkich stron wielu sytuacji, które wywołują u nas w nadmiarze napięcie, lęk, stres, złość. Często brakuje nam czasu, aby się im przyjrzeć i wyciszyć. Taka umiejętność skupiania uwagi na tym, co się dzieje w obecnej chwili, czego właśnie doświadczamy, czy to emocjonalnie, czy w naszych myślach, jest niezwykle cenna. To uważność na tym, co teraz czuję, widzę i słyszę.

Dorośli i dzieci mile widziani
Takie ćwiczenie uważności kierowane powinno być tylko do dorosłych? Nic bardziej mylnego. Dzieci również przeżywają różnego rodzaju stresy i napięcia. Współczesny świat i je bombarduje bodźcami ze wszystkich stron. Reklamy, obrazy, kolory, światła, dźwięki nie sprzyjają odpoczynkowi. Maluchy są wówczas zdenerwowane, często zezłoszczone a my rodzice nie wiedząc, co się dzieje, mówimy "uspokój się", "czemu tak się denerwujesz, nic się nie dzieje".


Z pomocą dzieciom, ale też ich rodzicom, przychodzi książka Eline Snel "Uważność i spokój żabki". Jej autorka pracuje, jako terapeutka i trenerka. Od 1990 roku prowadzi kursy medytacji i mindfulness. Szkoli uważności dorosłych, młodzież i dzieci.
Zawiera przykłady 11 prostych ćwiczeń, dzięki którym można się wyciszyć, uspokoić, zrelaksować ciało i ukoić zmysły. Pozwalają na chwilę oderwać się od stresującej rzeczywistości. Doskonałym pomysłem jest porównanie dziecka do żabki, która też skacze a jej nogi i ręce chcą się ciągle poruszać. Z czasem jednak powinno się ono uspokoić i być uważne. Właśnie jak żabka.
Wspólna zabawa w uważność
Takie wspólne relaksowanie się również wzmacnia więź między dzieckiem a rodzicem. Możemy pokazać, że zarówno nasz maluch, jak i my sami potrzebujemy takiej chwili dla siebie, chwili odprężenia i nie jest to nic dziwnego. Jeżeli będziemy regularnie wprowadzać takie ćwiczenia naszym dzieciom i nam będzie dużo łatwiej radzić sobie teraz, jak i w przyszłości. Spokój wewnętrzny jest niezbędny do nauki w szkole i w życiu. Dzięki ćwiczeniom dzieci poprawią koncentrację i pomogą radzić sobie z trudnymi emocjami. Wzmacniają również zaufanie do siebie, kreatywność i empatię.
Książeczka i CD
Świetnym pomysłem jest dołączenie do książeczki płyty CD z nagraniem ćwiczeń krok po kroczku. Spokojny głos lektorki (Agnieszka Marszałek – doświadczony praktyk mindfulness i nauczycielka Mindfulness Based Stress Reduction, pedagog i muzykolog) pozwala dziecku się wyciszyć i podążać za instrukcją.

Książeczka jest kierowana do dzieci od 5 roku życia, ale uważam, że śmiało, niektóre ćwiczenia można wykonywać już z dzieckiem 4-letnim. Wszystko zależy od tego, czy dziecko jest chętne i rozumie polecenia. Zawsze też możemy mu pomóc. Pozycja 7 "Bezpieczne miejsce", jak i 11 "Śpij dobrze" są kierowane do dzieci w każdym wieku.

Osobiście polecam tę książkę, jako doskonałe wprowadzenie do ćwiczenia uważności i relaksacji. Im częściej będziemy po nią sięgać, tym większa szansa, że nasze pociechy będą lepiej radziły sobie ze stresem obecnie, jak i w przyszłości. Jak pisze sama autorka "Uspokojenie rozedrganego umysłu, ćwiczenie się w życzliwości i uważności jest rzeczą prostą, ale nie łatwą".
Źródło: Uważność i spokój żabki

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE