Nowe zalecenia ws. bilansów zdrowia dzieci. Rodzicu, sprawdź, co się zmieniło!

Sandra Skorupa
Bilanse zdrowia i szczepienia ochronne dzieci decyzją Ministerstwa Zdrowia i GIS-u zostały odroczone w marcu na 30 dni. Wznowiono je 18 kwietnia, niemniej wcale nie oznacza to, że w przychodniach pojawiły się tłumy. Opiekunowie obawiają się zakażenia dziecka i siebie po wizycie w placówce. Podobnie jest z bilansami zdrowia. Rodzice muszą zadbać o to, by ich dziecko w takim profilaktycznym badaniu wzięło udział aż 9 razy. Mają jednak wątpliwości, czy udanie się do przychodni jest na pewno bezpieczne.
Bilans zdrowia dziecka 123rf.com

Bilanse zdrowia a koronawirus — przedszkolaki priorytetem

Tymczasem konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej dr Agnieszka Mastalerz-Migas zaleca, by realizować bilanse zdrowia i priorytetowo traktować dzieci w czasie rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego (tzw. bilans 6-latka). To powinno być wykonane w pierwszej kolejności.

Z kolei badania bilansowe w innych grupach wiekowych należy realizować w miarę możliwości organizacyjnych przychodni. Planując jednak przegląd zdrowia dziecka, należy w obecnej sytuacji podzielić go na dwa etapy — teleporadę i wizytę osobistą. W stanowisku konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej mowa również o:
Zasadach organizacji badań bilansowych:

1. Część 1 i 2 badania bilansowego powinny się odbyć w odstępie nie dłuższym niż tydzień. Jeśli odstęp czasowy pomiędzy teleporadą, a wizytą osobistą jest dłuższy niż "z dnia na dzień", w dniu poprzedzającym wizytę osobistą w poradni należy przeprowadzić aktualizację wywiadu epidemiologicznego.


2. Jeśli istnieje taka możliwość organizacyjna, zaleca się połączenie wizyty bilansowej z wykonaniem szczepień obowiązkowych i zalecanych.

3. Należy poinformować opiekuna/rodzica, że z dzieckiem może przyjść tylko jedna osoba, bez objawów infekcji, posiadając maseczkę ochronną dla siebie i dziecka.

4. Należy stosować separację czasową lub przestrzenną wizyt, aby w tym samym miejscu i/lub czasie w poczekalni nie przebywali pacjenci zdrowi i z objawami chorobowymi. Należy tak planować grafik przyjęć, aby uniknąć gromadzenia się pacjentów i opiekunów w poczekalni.

5. Personel medyczny przeprowadzający bilans musi stosować zasady dotyczące zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kropelkową lub bezpośredniego kontaktu:

— środki ochrony indywidualnej: maseczka chirurgiczna z przyłbicą, rękawiczki jednorazowe, fartuch (preferowany fartuch jednorazowy, a w przypadku braku — czysty fartuch wielorazowy, wykorzystany wyłącznie do badania dzieci zdrowych).

— dezynfekcję powierzchni i sprzętów, z którymi styka się pacjent (kozetka, waga, stetoskop, sprzęt do badań bilansowych, inny drobny sprzęt medyczny używany przy pacjencie) - po każdym pacjencie.