Alert w Wielkiej Brytanii o nowym schorzeniu u dzieci. Eksperci: "Prawdopodobny związek z COVID-19"

Sandra Skorupa
Pediatrzy w Wielkiej Brytanii zaobserwowali w kwietniu występowanie nowej jednostki chorobowej wśród dzieci, która ich zdaniem może mieć związek z koronawirusem, gdyż u części pacjentów testy na COVID-19 wyszły pozytywnie. Bóle brzucha, zapalenie serca i cętkowana, blada skóra to jedne z głównych objawów.
Choroba Kawasaki a koronawirus unsplash.com / Hush Naidoo

Nowy patogen powiązany z COVID-19

Jak podaje Health Service Journal londyńscy lekarze, otrzymali od klinicznej komisji alert "o poważnym zespole mogącym się pojawiać w związku z koronawirusem".

Cały komunikat brzmiał: "W ostatnich trzech tygodniach zaobserwowano wyraźny wzrost liczby dzieci w każdym wieku z wieloukładowym stanem zapalnym wymagającym intensywnej opieki w całym Londynie, a także w innych regionach Wielkiej Brytanii. Istnieje rosnąca obawa, że ​​zespół zapalny związany z Covid-19 pojawia się u dzieci w Wielkiej Brytanii lub że może istnieć inny, jak dotąd niezidentyfikowany, zakaźny patogen związany z tymi przypadkami".


Do tej kwestii na jednej z konferencji prasowych odniósł się sam Minister Zdrowia Wielkiej Brytanii Matthew Hanock, wyrażając niepokój w związku z nowym zespołem, o którym informuje HSJ. Również epidemiolog i dyrektor medyczny Anglii Chris Whitty powiedział: "Jest to bardzo rzadka sytuacja, ale uważam za całkowicie prawdopodobne, że jest to spowodowane przez koronawirusa, przynajmniej w niektórych przypadkach".

Alert dla brytyjskich lekarzy

W alercie lekarze rodzinni dostali zalecenie, by poinformować rodziców o "pilnym skierowaniu dzieci do placówki z tymi objawami: ból brzucha, objawy żołądkowo-jelitowe, zapalenie serca. Obserwowano to u dzieci z potwierdzonym PCR zakażeniem SARS-CoV-2, a także u dzieci, których PCR było ujemne. Zaobserwowano również serologiczne dowody możliwego wcześniejszego zakażenie SARS-CoV-2."

Choroba Kawasaki a koronawirus

Veena G. Jones wraz z zespołem medycznym wydała prepublikację leczonego przypadku małego pacjenta z COVID-19 i współistniejącą chorobą Kawasaki. Badanie nie jest dokończone, jednak ma ono służyć jako przydatne odniesienie dla innych klinicystów, którzy zajmują się dziećmi zakażonymi koronawirusem. Pierwszego dnia 6-miesięczna dziewczynka miała gorączkę 38,8 stopni C oraz brak apetytu.

Po 4 dniach pojawiła się uporczywa wysypka, a następnie typowe dla choroby Kawasaki zapalenie spojówek, spękane suche usta i obrzęki kończyn. Do tego wynik testu na koronawirusa wyszedł u pacjentki pozytywny.

O podobnym przypadku 13-letniego chłopca, który trafił na oddział intensywnej terapii, pisało Daily Star. On również zachorował na COVID-19 i pojawiły się takie symptomy jak gorączka, obrzęki, przekrwione oczy i wysypka. Mogą one być mylące dla rodziców, gdyż w obu przypadkach nie pojawiały się typowe dla koronawirusa objawy — kaszel czy problemy z oddychaniem. Brytyjscy lekarze apelują, by rodzice nie panikowali, ale uważnie obserwowali symptomy i kondycję zdrowotną swoich dzieci.