Ty nie zwracasz na to uwagi, a w dziecku narastają kompleksy! Pilnuj tych 5 rzeczy

Iza Orlicz
Wydaje się, że małe dzieci powinny być pochłonięte zabawą, nauką, interakcjami z rówieśnikami i nie mają powodu, by zaprzątać sobie głowy swoim wyglądem. Tymczasem jak wynika z badań, coraz więcej dzieci w wieku 3-9 lat wyraża niezadowolenie z powodu swojego ciała.
Czy twoje dziecko ma zdrowy obraz własnego ciała? unsplash.com
"Jestem za gruba", "jestem brzydka". Takie zdania w ustach nastolatka mogą wywoływać niezrozumienie i irytację, ale gdy wypowiadają je dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym brzmią naprawdę niepokojąco. Okazuje się, że coraz więcej dzieci nie akceptuje swojego wyglądu.

Żałują, że nie są ładne


Z badań opublikowanych przez organizację charytatywną Professional Association for Childcare and Early Years (PACEY) wynika, że aż 24 proc. pracowników zajmujących się opieką nad dziećmi słyszało, jak dzieci w wieku 3-5 lat wyrażają niezadowolenie z własnego wyglądu lub własnego ciała.


47 proc. widziało niepokój związany z wizerunkiem ciała u dzieci w wieku 6-10 lat, a zwroty, takie jak: "Ona/on jest gruba/y” są wśród nich powszechne - 37 proc. respondentów słyszało, że dzieci wypowiadają takie zdania, a aż 31 proc. potwierdza, że dziecko nazywa tak samego siebie.

Ponadto część dzieci twierdzi, że są brzydkie lub żałują, że nie są ładne. I jeszcze jedno – prawie jeden na pięciu pracowników zajmujących się dziećmi widział, jak dzieci odmawiają jedzenia z obawy przed otyłością.

Chcą być szczuplejsze
Do podobnych wniosków na podstawie swoich badań doszła organizacja non-profit Common Sense Media. Okazuje się, że obraz ciała zaczyna się rozwijać w bardzo młodym wieku – już dzieci w wieku 5 lat wyrażają niechęć do swojego wyglądu i deklarują, że chciałyby być szczuplejsze.

Ponad połowa dziewczynek i jedna trzecia chłopców w wieku 6-8 lat twierdzi, że ich idealna waga powinna być niższa od tej, którą mają obecnie, a w wieku 7 lat jedno na czworo dzieci próbowało "pewnego rodzaju zachowań dietetycznych”.

Dzieci czerpią wiedzę o swoim ciele z różnych źródeł, w tym m.in. od rodziców, rówieśników oraz z mediów, ale to właśnie ci pierwsi odgrywają kluczową rolę w promowaniu zdrowego wizerunku ciała. Jak to zrobić?

1. Uważaj na słowa. Nie mów takich rzeczy, jak: "Wyglądam w tym tak grubo” albo "Nie mogę tego zjeść, bo przytyję”. Twoje dziecko słucha i uczy się od ciebie. Badanie Common Sense Media wykazało, że dzieci w wieku od 5 do 8 lat, które uważają, że ich mamy są niezadowolone ze swojego ciała, częściej wypowiadają się o swoim wyglądzie w sposób negatywny.

2. Staraj się nie koncentrować na wyglądzie. Nie komentuj wyglądu innych ludzi, skupiaj się raczej na cechach charakteru danej osoby (np. czy jest miła, uczynna, pracowita).

3. Podkreślaj wagę ćwiczeń i zdrowego odżywiania. Spędzaj aktywnie czas z rodziną, np. na spacerach, grając w piłkę w parku czy jeżdżąc na rowerze. Kiedy idziesz na zakupy spożywcze, pozwól dziecku wybrać owoce i warzywa oraz wspólnie czytajcie etykiety żywieniowe, aby nauczyło się co służy jego zdrowiu, a co nie.

4. Przyjrzyj się zabawkom dziecka. Spójrz na figurki w pokoju twojego syna. Czy mają nierealne bicepsy lub mięśnie brzucha? Czy lalki twojej córki mają proporcje ciała, które w rzeczywistości nie są możliwe do osiągnięcia? Porozmawiaj z dzieckiem na ten temat.

5. Mów o stereotypach dotyczących płci i ciała w reklamach, filmach czy programach telewizyjnych.
Jeśli np. twoja córka widzi w telewizji bądź sieci tylko i wyłącznie bardzo szczupłe dziewczyny lub kobiety, może wyrobić sobie fałszywy obraz ciała. Porozmawiaj z dzieckiem również wtedy, gdy zobaczy reklamę niezdrowych produktów (np. fast foodów), które na ekranie wyglądają kusząco, a tak naprawdę są szkodliwe dla ich zdrowia.

Źródło: verywellfamily.com