"Pomóż mi zrobić to samemu!". Zajęcia sensoryczne to najlepszy pomysł dla twojego dziecka

Iza Orlicz
Nauka poprzez ruch, zmysły i ciekawe doświadczenia, przy okazji rozwijanie kompetencji matematycznych i logicznego myślenia - EduBABYsenses, które ruszą online już za kilka dni, to propozycja zajęć sensorycznych dla rodziców dzieci już od 2. roku życia.
Dzieci lubią zabawy z wykorzystaniem konkretnych przedmiotów unsplash.com
Czego konkretnie dotyczą zajęcia? Przygotowane przez instruktora aktywności rozwiną w dziecku wiedzę o otaczającym go świecie, bo pozna świat kolorów, wag i miar, przyjrzy się procesom odwracalnym i nieodwracalnym, sprawdzi, co pływa, a co tonie. Dziecko uczestniczyć będzie w zabawach z wykorzystaniem konkretnych przedmiotów o różnych strukturach, ciężarze czy wielkości.

W ciągłym ruchu


To właśnie w wieku przedszkolnym dziecko najpełniej chłonie bodźce i kształtuje swój bagaż wrażeń sensorycznych, dlatego te zajęcia są tak wartościowe. Zwłaszcza że dziecko wykonuje zadania razem z instruktorem, a poznane umiejętności wprowadza w życie codzienne.


Zajęcia obejmują też różne formy aktywności fizycznej, bo wie o tym chyba każdy rodzic, że ruch jest naturalnym stanem dla dziecka. Kształtuje jego umiejętności motoryczne, zarówno te duże, które pozwalają mu stać, chodzić, wspinać się, przeskakiwać, podskakiwać, rzucać, jak i małe, angażujące drobne mięśnie palców, nadgarstków, warg i języka. Zarówno motoryka duża, jak i mała przygotowuje dziecko do dalszych etapów edukacji (w tym pisania).

Jakie aktywności służą rozwojowi motoryki dziecka, które łatwo wprowadzić w codziennym życiu? Może to być, np.:

• Przenoszenie książek z jednego miejsca na drugie
• Grabienie
• Odśnieżanie
• Ustawianie stolików
• Ściganie się
• Rysowanie kredą po asfalcie
• Gra w klasy
• Obracanie się wokół własnej osi
• Chodzenie tyłem
• Turlanie się
• Pajacyki, podskoki, zeskoki z czegoś

Jak uczy się mózg?


"Pomóż mi zrobić to samemu!" - zdanie Marii Montessori najtrafniej pokazuje dobrą i właściwą drogę do efektywnej edukacji. Obecny model szkoły mocno ogranicza aktywność uczniów i sprowadza ich przede wszystkim do roli biernych odbiorców wiedzy.

Tymczasem mózg, zwłaszcza kilkuletniego dziecka, domaga się zadań manualnych oraz ruchu. Najłatwiej uczy się przez doświadczenie, przechodzenie od konkretów do abstrakcji, a zajęcia powinny wywoływać pozytywne emocje, które ułatwiają zapamiętywanie. Jest jeszcze jeden ważny aspekt - zaangażowanie w zabawę większości zmysłów, takich jak wzrok, słuch, węch, dotyk, co prowadzi do ich zrównoważonego ich rozwoju.

Zwróć uwagę na zmysły


Zajęcia sensoryczne to przede wszystkim edukacyjna zabawa, dostarczająca optymalną ilość kontrolowanych wrażeń dotykowych, przedsionkowych i propriocepcyjnych, efektem czego jest kompensacja zaburzonych funkcji zmysłowych. A te zaburzenia mogą prowadzić do wielu problemów, np. pojawiają się u dzieci, u których zwykłe zabawy ruchowe mogą wywoływać lęk. Taki maluch unika też wind, ruchomych schodów, jazdy samochodem, a nawet placów zabaw.

Inne zaburzenia mogą objawiać się nadmiernymi ruchami, skakaniem, kręceniem się, długim huśtaniem czy wierceniem się. Z kolei dzieci z nadwrażliwością układu dotykowego mają tendencję do wycofywania się, unikają dużych grup ludzi i brudzenia sobie rąk, odmawiają przyjmowania określonych pokarmów czy noszenia pewnego rodzaju ubrań.

Natomiast te z niewydolnym układem proprioceptywnym są uważane za niezdarne, przewracają się, brudzą się podczas posiłków. Takie dzieci nieświadomie zbyt słabo lub zbyt mocno chwytają przedmioty lub niechcący psują zabawki. Dlatego właśnie zajęcia sensoryczne warto wprowadzać w formie zabawy od najmłodszych lat.

e-KID.TV

e-KID.TV to platforma zajęć kreatywnych i edukacyjnych skierowanych do Małego Dziecka. musicBABYart, eduBABYsenses i dancingKIDS to elementy programowe, które łączą się ze sobą nierozerwalnie poprzez pracę w obszarze muzyki, logicznego myślenia (matematyki) i rozwoju ruchowego.

W świecie muzyki znajdujemy się od przyjścia na świat, a nawet i wcześniej, w końcu pierwszym rytmem jaki słyszymy jest bicie naszego serca. Matematyka i logiczne myślenie to podstawa wszystkich dziedzin, a rozwinięta motoryka jest fundamentem naszego życia.

W e-KID.TV skupimy się na równoległym stymulowaniu najważniejszych obszarów rozwoju Małego Dziecka dostarczając treści skierowane zarówno do dzieci, jak i rodziców. Więcej szczegółów już wkrótce na Mamadu.pl!