Chcesz karmić piersią? Koniecznie pamiętaj o tych zaleceniach
Jak ważne dla rozwoju małego dziecka jest mleko matki? Według Światowej Organizacji Zdrowia ma ono ogromne znaczenie. Z zaleceń WHO wynika, że najkorzystniejsze dla zdrowia dziecka przez pierwsze 6 miesięcy życia jest karmienie piersią, a do ukończenia 2 roku życia mleko matki może stanowić uzupełnienie pokarmów stałych.
Z przeprowadzonego w latach 2014-2015 badania "Ocena wdrażania praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej oraz sposobu żywienia dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia" wynika natomiast, że w Polsce ok. 39 proc. mam półrocznych dzieci karmi je piersią, z czego niespełna u 4 proc. jest to jedyny pokarm.
W kolejnych latach sytuacja niestety nie ulega poprawie. Badanie na grupie 1 679 kobiet przeprowadzone w 2017 roku w Polsce wciąż pokazuje, jak drastycznie spada ilość matek karmiących piersią w okresie od porodu do 6. miesiąca życia dziecka. Od razu po porodzie karmi 97 proc. matek, po 2 miesiącach – 40 proc., po 4 – 29 proc., a po 6 – tylko 4 proc.
Karmienie piersią to również zastrzyk zdrowia dla samych matek. Zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania na raka piersi i prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób, a także pomaga spalić dodatkowe kalorie i zrzucić zbędne kilogramy spowodowane okresem ciąży. Co istotne, buduje oraz wzmacnia bezcenną więź między matką i dzieckiem.
Liczne, niezaprzeczalne korzyści płynące z podawania niemowlętom mleka matki powinny stanowić więc zachętę do troski o to, by utrzymać laktację (produkcję mleka) na odpowiednim poziomie w okresie wskazanym w wytycznych WHO. Nie ma na to jednego, cudownego panaceum, ale można pokusić się o kilka ogólnych zaleceń dla mam karmiących piersią.
Karmienie piersią to również zastrzyk zdrowia dla samych matek. Zmniejsza bowiem ryzyko zachorowania na raka piersi i prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób, a także pomaga spalić dodatkowe kalorie i zrzucić zbędne kilogramy spowodowane okresem ciąż•Evgeny Atamanenko / 123rf.com
Podczas karmienia zmienia się jednak bilans kaloryczny. W trakcie laktacji zapotrzebowanie kobiety wzrasta o ok. 500 kalorii dziennie. Dlatego kobieta karmiąca piersią powinna jeść o 10 proc. więcej pokarmu, jeśli nie jest aktywna fizycznie i o 20 proc., jeśli uprawia sport. Ponadto każda mama powinna wypijać minimum 2 litry płynów dziennie.
Kobiety, które chcą karmić jak najdłużej, mogą posiłkować się takim naturalnym suplementem diety jak piulatte. Wyróżniającym go składnikiem jest połączenie ostropestu plamistego i zwiększającej jego wchłanialność fosfatydyloseryny. Ostropest zaliczany jest galaktogogów, czyli substancji o właściwościach mlekopędnych, ponadto ma działanie ochronne dla funkcjonowania wątroby.
Kobiety, które chcą karmić jak najdłużej, mogą posiłkować się takim naturalnym suplementem diety jak piulatte. Zawiera on ostropest plamisty o właściwościach mlekopędnych•Humana
Każda mama na początku przygody rodzicielstwa jest zestresowana. Zawierający ekstrakt z ostropestu plamistego preparat dedykowany jest kobietom pragnącym karmić piersią, szczególnie też kobietom, które urodziły przedwcześnie lub poprzez cesarskie cięcie. W obu tych przypadkach karmienie piersią może być początkowo utrudnione z powodu opóźnionego procesu laktacji.
Zalecany mamom od pierwszego dnia po porodzie suplement ma postać proszku, którego wystarczy wsypać do 150-200 ml wody (lub innego płynu z wyboru mamy), zamieszać łyżeczką i wypić. Według producenta jest to pierwszy preparat, którego działanie i bezpieczeństwo zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Można go zakupić online w strefie Humana w serwisie aukcyjnym Allegro oraz od niedawna także w drogeriach Rossmann.
Artykuł powstał we współpracy z Humana