Od razu wyrzucasz maseczki do kosza? Błąd! Sanepid wyjaśnia, co powinien robić każdy z nas

Sandra Skorupa
Od 16 kwietnia w Polsce jest obowiązek noszenia maseczek. Usta można zakrywać również szalikiem, chustą czy innym materiałem, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa. To przygotowanie rządu do tzw. odmrażania gospodarki, czyli ponownego i stopniowego otwierania poszczególnych sklepów i uruchamiania konkretnych usług oraz pozwolenia na wstęp do lasu. W związku z tym w koszach wylądują miliony maseczek antywirusowych i rękawiczek, czy od razu wyrzucać zużyte środki ochrony i czy na pewno do worka na śmieci?
Co robić ze zużytymi maseczkami? FOT. JACEK BABIEL / AGENCJA GAZETA

Zużyte maseczki i rękawiczki — co z nimi robić?

Obowiązek noszenia maseczek będzie obowiązywał nas wszystkich. Wyjątkiem może być zakrywanie twarzy u małych dzieci do 2 lat. Nie wszystkie maseczki antywirusowe będą zapewniały pełną ochronę, jednak lepsza jakakolwiek tego typu prewencja niż żadna zaznacza Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Każdy nabył inny rodzaj maseczki antywirusowej. Część osób kupiła z bawełniane maseczki, które są wielorazowego użytku, gdyż można je prać i zakładać ponownie.

Z kolei jednorazowe maseczki ochronne po zużyciu trzeba będzie wyrzucić. Nie należy tego jednak robić od razu, a tego typu odpady trzeba umieścić w odpowiednim kontenerze. Rzeczniczka Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Joanna Narożniak tłumaczy AIP:


— Odpady wytworzone przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

— Odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane). Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Odczekać 72 godziny

Z kolei zużyte środki ochrony z miejsc objętych kwarantanną należy umieścić w odpadach komunalnych. Co więcej, z racji tego, że mogą one pochodzić od osób zakażonych koronawirusem lub chorych na COVID-19 należy z nimi postępować, zachowując szczególne środki ostrożności.

— Wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru. Osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym. Worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej ¾ jego pojemności i nie zgniatać — dodaje Narożniak.

Jak prać i dezynfekować maseczkę antywirusową?


Z maseczek przeznaczonych do wielokrotnego użytku korzystają na ogół osoby zdrowe, które chcą uniknąć zakażenia. Muszą one jednak regularnie prać i dezynfekować swoje materiałowe zakrycie twarzy.

W takim wypadku pranie powinno odbywać się w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza przez 45 minut. Innymi sposobami dezynfekcji może być:
- włożenie maseczki do piekarnika,
- wyprasowanie nagrzanym żelazkiem,
- jonizacja,
- promieniowanie UV (np. lampami sterylizującymi UV-C).
Źródło: Strefa Biznesu