Kwarantanna mierzona w centymetrach. Tych błędów unikaj, by po epidemii mieć długie i piękne włosy
Podczas kwarantanny mamy zdecydowanie więcej czasu na zadbanie o siebie. Niektóre z nas podejmują radykalne kroki, służące zmianie wyglądu, jak zrobienie sobie grzywki albo samodzielne farbowanie włosów na jakiś niebanalny kolor. Inne chcą wreszcie podjąć świadomą pielęgnację, wymagającą czasu i cierpliwości. I to jest właśnie idealny moment! Zobacz, jakie błędy popełniasz, zacznij dbać o swoje włosy świadomie i wyjdź po kwarantannie z widocznie dłuższymi włosami.
Po pierwsze: nie szkodzić
Dla żadnej z nas nie jest tajemnicą, że prostownica, lokówka, stylizacja na gorąco jest naprawdę szkodliwa dla naszych włosów. Na co dzień staramy się zabezpieczać włosy specjalnymi olejkami i mgiełkami, chroniącymi przed temperaturą, ale teraz przecież nie musimy martwić się każdym niesfornym kosmykiem!
1. Będąc na kwarantannie, zrezygnuj nie tylko z lokówki i prostownicy, ale także z suszenia włosów. Pamiętaj tylko, że mokre włosy są szczególnie podatne na zniszczenia — umyte odsącz w ręcznik, przeczesz palcami, aplikując olejek i dopiero w połowie suche przeczesz szczotką. Nigdy nie chodź spać w mokrych czy wilgotnych włosach! Nie ma lepszego przepisu na ich zniszczenie niż ocieranie mokrymi włosami o poduszkę całą noc.
2. Nie myj, jeśli nie musisz. Przekonywanie do chodzenia w brudnych włosach brzmi obrzydliwie? Nic bardziej mylnego. Często szkodzimy naszym włosom, myjąc je, zanim w ogóle zdążą się przetłuścić. Sebum produkowane przez skórę głowy ma za zadanie ochronić nasze włosy.
Gdy codziennie nie wychodzimy na dwór, a na naszych włosach nie osadzają się zanieczyszczenia z powietrza, nie ma potrzeby codziennego mycia. Poza tym nikt nie zobaczy twoich przetłuszczonych włosów!
3. Jeśli już myjesz włosy, rób to z głową! Najlepiej włosy myć nad wanną, tak by krew dopływała do głowy, a masaż w czasie mycia dodatkowo pobudzał cebulki włosów do wzrostu. Szampon najlepiej lekko rozcieńczyć i rozetrzeć w dłoniach, żeby umyć samą skórę głowy. Potem spłukać i delikatnie umyć resztę długości.
4. Patrz, jak czeszesz. Włosy powinnyśmy czesać specjalną szczotką (nie grzebieniem, albo szczotką do stylizacji) od końcówek do nasady. Nigdy odwrotnie! W ten sposób mamy szansę delikatnie rozczesać kołtuny, zanim przejdziemy do masowania szczotką skóry głowy. Przed myciem głowy czeszemy włosy w takiej pozycji, w jakiej będziemy je myć. Jeśli robisz to przechylona nad wanną, to dopiero w tej pozycji wyczesz włosy.
Domowa pielęgnacja
5. Najpierw skóra głowy. Chyba każda z nas wie, że po myciu konieczne jest nałożenie odżywki, a chociaż raz na kilka myć odżywczej maski. Ale mało kto pamięta o skórze głowy. Włosy nie będą rosnąć, jeśli cebulki będą obciążone, dlatego powinnyśmy używać peelingów do skóry głowy tak jak do całego ciała.
Jak zrobić to w domu? Zmieszać 2 łyżki szamponu oczyszczającego (na przykład z pokrzywy) z kilkoma łyżeczkami zwykłego cukru (w zależności od tego, jak ścieralną substancję chcemy uzyskać). Tak przygotowaną mieszanką masować zmoczoną wcześniej skórę głowy. Po spłukaniu umyć jeszcze raz skórę głowy i długość. Skóra głowy stanie się czysta, gładka a włosy od razu odbiją się od nasady!
6. I wreszcie czas na długość. Nie będziemy zasypywać was skomplikowanymi przepisami na domowe maseczki, do których większości składników nie ma nawet w markecie. Wykorzystaj tylko to, co masz w domu. Jajko? Jogurt naturalny? Miód? Oliwa z oliwek? Wystarczy!
2 łyżki stołowe miodu i 3 łyżki oliwy z oliwek dokładnie nałożone na 15 minut mocno nawilżą włosy (pamiętaj, tylko by zmyć mieszankę szamponem oczyszczającym).
Żółtko, kilka kropel soku z cytryny i łyżka oliwy z oliwek nabłyszczy i wygładzi włosy, możesz pozostawić tak zrobioną maseczkę nawet na godzinę.
Jogurt naturalny, jajko i łyżeczka miodu nawilżą skórę głowy i zadbają o miękkość włosów.
7. Ciepło i czas. Optymalny czas trzymania maseczki na włosach to 15 minut, pamiętaj, żeby dokładnie wmasować substancję we włosy, okryć je czepkiem foliowym lub folią spożywczą i ręcznikiem, żeby w cieple lepiej wchłaniały substancję odżywcze. Maseczki zmywaj obficie ciepłą wodą, jeśli jest w nich olej, umyj po wszystkim włosy oczyszczającym szamponem.
Pamiętaj, zdrowie włosów to nie ich pozorny, ładny wygląd! Niemodelowane i rzadziej myte w czasie kwarantanny włosy odwdzięczą się dodatkowymi centymetrami po wszystkim.
Może cię zainteresować także: Zawiązała T-shirt na mokrych włosach. Ten efekt pokochały tysiące kobiet