Dla nich e-lekcje to żadna nowość. Mali Polacy od lat uczą się zdalnie
W ostatnich tygodniach szkoły mierzą się z ogromnym wyzwaniem. Z dnia na dzień edukacja polskich uczniów musiała przejść transformację z nauki stacjonarnej na zdalną, co okazało się niezwykle trudnym zadaniem. Brak zaplecza technicznego i odpowiednich narzędzi sprawił, że nauczyciele poczuli się zagubieni, a do szkół wtargnął chaos.
Polskie Szkoły Internetowe Libratus
Libratus jest projektem, który umożliwia dziecku naukę w polskiej szkole, mimo że na stałe zamieszkuje inne państwo. Jest skierowany głównie do rodzin, które w przyszłości planują powrót do Polski, ale także do wszystkich tych, którym zależy na szeroko rozumianej edukacji polonistycznej swoich pociech. Dzieci raz do roku muszą przyjechać do ojczyzny, by zdać egzaminy klasyfikacyjne.Warto pamiętać, że uczniów Libratusa dotyczy ta sama podstawa programowa, która obowiązuje uczniów w polskich szkołach, a dodatkowo spełniają oni także obowiązek szkolny w miejscu zamieszkania. Mają więc dwie szkoły, w tym jedną zdalną, a jak pokazują wyniki na egzaminach w Polsce – świetnie radzą sobie z tym wyzwaniem.
Zapisy wstrzymane, ale jest alternatywa
W związku z reformą oświaty, która wprowadziła do szkół rejonizację, projekt Libratus nie może już prowadzić nowych zapisów. Powstał jednak projekt siostrzany – Polonijka, który zapewnia jeszcze szerszą ofertę dydaktyczną, choć już poza polskim systemem oświaty. Dzięki temu narzędzia zdalnej edukacji, które przez lata wypracował Libratus, z powodzeniem służą kolejnym rocznikom Polaków.Nauka zdalna w praktyce
Nauka w polskiej szkole dla uczniów mieszkających za granicą, jest oparta na nauczaniu zdalnym. Podstawą jest Internetowa Platforma Edukacyjna, która zawiera w sobie całą podstawę programową dla szkoły podstawowej. Treści te są prezentowane uczniowi w odpowiednio uporządkowanej, atrakcyjnej formie. Lekcje są wypełnione informacjami, ilustracjami, zadaniami interaktywnymi i zabawami edukacyjnymi. Dodatkowo po każdym tygodniu nauki uczeń rozwiązuje test, który pozwala mu podsumować i utrwalić wiedzę.Webinaria – okazja do kontaktu z nauczycielem
Nauka byłaby jednak niepełna, gdyby brakowało w niej odpowiedniego przewodnika, dlatego z każdego przedmiotu uczniowie mogą wziąć też udział w specjalnych lekcjach online. Takie webinaria przedmiotowe cieszą się dużą popularnością, są okazją do powtórki i wyjaśnienia kwestii, których uczniowi nie udało się opanować w czasie samodzielnej nauki za pośrednictwem platformy, a także momentem integracji ze szkolną społecznością.Czy nauka zdalna jest trudna?
– Zdecydowaliśmy się na zapisanie naszego syna do polskiej szkoły ponieważ uważaliśmy, że w przyszłości powinien mieć możliwość wolnego wyboru: Polska czy Włochy. Chcieliśmy go do tego przygotować – wyjaśnia mama Adriana z IV klasy.A co na to sam zainteresowany? – Mój dzień nauki w polskiej szkole jest bardzo przyjemny. Zaczynam naukę wtedy, kiedy chcę, jak jestem już po zajęciach we włoskiej szkole. Korzystam z komputera i pomaga mi mama. Jest to ciekawe doświadczenie – są różne filmiki, gry, piosenki, można zobaczyć webinaria[...] Myślę, że jest to bardzo prosty sposób nauki dla każdego dziecka – zapewnia Adrian.
Z kolei Ania ucząca się w projekcie już od czterech lat, zapytana o to, co powiedziałaby swoim kolegom i koleżankom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką przez internet, z uśmiechem stwierdza: – Nie bój się, będzie fajnie, zobaczysz!
Od czego zacząć? - Pakiet #zostańwdomu
Zapis do Polonijki warto poprzedzić darmową konsultacją on-line z nauczycielem oferowaną przez szkołę wszystkim kandydatom.W trakcie spotkania nauczyciel bada stopień znajomości języka polskiego u dziecka i pomaga rodzicom wybrać odpowiedni poziom nauczania. Polonijka oferuje cztery warianty pakietów edukacyjnych: Na Start, Mini, Standard i Premium. W ostatnim czasie, z racji trwającej pandemii, szkoła umożliwiła także wybór piątego pakietu- #zostańwdomu.
Oferta powstała w odpowiedzi na liczne prośby rodziców, którzy chcą wykorzystać czas spędzany w domu na naukę języka polskiego. Pakiet dedykowany jest również tym rodzinom, które chcą zachować ciągłość nauczania dzieci bez wychodzenia z domu.
Dzięki zgodności materiałów edukacyjnych Polonijki z polską podstawą programową- jest to możliwe. W trudnej sytuacji, z jaką przyszło się mierzyć szkołom na całym świecie, Polonijka ze swoją ofertą edukacyjną otwiera się również na Polskę. Z pakietu mogą bowiem skorzystać zarówno rodziny polonijne, jak i te mieszkające w naszym kraju.
Więcej informacji na stronie: www.polonijka.edu.pl
Fot. materiały prasowe
Artykuł sponsorowany marki Polonijka