Co dzieje się z dzieckiem, gdy rodzice mają koronawirusa? Ekspert wskazuje dwa scenariusze

Agnieszka Miastowska
Nikt z nas nie chce brać pod uwagę scenariusza zachorowania na COVID-19. Taka sytuacja może jednak spotkać każdego. Rodzice martwią się o swoje pociechy, na szczęście według doniesień dzieci są najmniej narażone na zakażenie. Co jednak stanie się z dzieckiem w momencie, gdy choroba dotknie rodziców?
Jeśli rodzice zachorują, ich dzieckiem zajmie się wyznaczona przez nich osoba, której napiszą upoważnienie. Prawo autorskie: sergkon / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jak wskazuje mecenas Marcin Szymańczyk w programie "Koronawirus.Raport" dla serwisu TVN24 : rodzice mogą sami wyznaczyć osobę, która na czas ich kwarantanny czy hospitalizacji zajmie się dzieckiem. Jeśli nie są w stanie tego zrobić, z pomocą zorganizowania opieki przychodzi Samorząd Terytorialny — należy się do niego zgłosić bezpośrednio lub za pośrednictwem policji.

Jeśli dojdzie do choroby rodziców, istnieją dwa rozwiązania dotyczące dziecka. Jeśli choroba jest stwierdzona również u niego, zostaje ono przy rodzicach, w szpitalu lub innym miejscu odosobnienia.


— Jeśli rodzice są zarażeni, ale u małego dziecka nie stwierdzono choroby mamy do czynienia z zakresem, który nie jest jeszcze wprost prawnie uregulowany — podkreśla mecenas Marcin Szymańczyk. Sąd dopuszcza powierzenie władzy rodzicielskiej osobom trzecim, ale nie muszą być to osoby z rodziny. Rodzice wybierają więc osobę, której czasowo przekazują opiekę nad dzieckiem, przygotowują pisemne upoważnienie — nie jest to jednak równoznaczne z prawnym przekazaniem jej pełni władzy rodzicielskiej.

Sądy stawiają dwa warunki, aby dopuścić możliwość udzielenia takiego pełnomocnictwa:



1. Musi to służyć dobru dziecka, a sytuacja musi być wyjątkowa.
2. Rodzice nie mogą rezygnować całkowicie z władzy nad dzieckiem — nadal są osobami decyzyjnymi. Mimo że fizycznie nie mogą zajmować się dzieckiem, powinni być z nim w stałym, zdalnym kontakcie. Co w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie ułatwione dzięki komunikatorom internetowym.

Jeśli rodzice nie są w stanie samodzielnie znaleźć i wyznaczyć takiej osoby, może to zrobić samorząd terytorialny na mocy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Co powinni zrobić rodzice?


Rodzice powinni zgłosić taką sytuację bezpośrednio do organów samorządu. Mogą to zrobić bezpośrednio lub za pośrednictwem policji. — Będzie można załatwić taką sprawę szybko, niekonieczne jest tu czekanie na zgodę sądu, wystarczy decyzja administracyjna lub umowa zawarta z udziałem organu administracji samorządowej — dodaje mecenas.