Dzieci zwlekają się z łóżek o 10? Poznaj 6 metod skutecznego stawiania ich na nogi!

Iza Orlicz
Z powodu epidemii koronawirusa rytm dnia wielu rodzin uległ diametralnej zmianie. Jak z powrotem wprowadzić do niego rutynę? Zacznij od uregulowania godzin wstawania. To właśnie z tym dzieci mają teraz największy problem, gdy nie trzeba rano szykować się do przedszkola czy szkoły.
Dzieci mają kłopot, by wyjść rano z łóżka? Oto 6 metod fot. Unsplash
Budzenie większości dzieci nie jest łatwym zadaniem, a teraz jest ono jeszcze bardziej utrudnione, gdy nie muszą wstawać o określonej porze. Jak je skutecznie obudzić, by płynnie i bez zbędnych nerwów rozpoczęły nowy dzień?

1. Wpuść naturalne światło.
Działa ono jak stymulator dla naszego mózgu i uwalnia serotoninę, która pomaga nam się obudzić. Zamiast więc trącać dziecko za ramię, na kwadrans przed jego obudzeniem rozsuń zasłony lub odsłoń żaluzje.

2. Włącz muzykę. Możesz np. utworzyć listę do odtwarzania utworów, które twoje dziecko najbardziej lubi. To naprawdę relaksujący sposób na obudzenie się niż ostry alarm budzika.


3. Włącz audiobooka. To może być skuteczna metoda, oczywiście gdy włączysz do słuchania książkę, która zainteresuje twoje dziecko. Poza tym może kontynuować słuchanie również podczas np. ubierania się.

4. Obudź dziecko zapachem… ulubionego śniadania. Nic tak nie mobilizuje do wstania i nie poprawia nastroju, jak rozpoczęcia dnia od ulubionej potrawy, np. tostów z kremem czekoladowym, płatków z mlekiem lub naleśników z dżemem.

5. Pobudka… z ulubioną postacią z bajki. To skuteczna metoda, gdy chcesz obudzić mniejsze dziecko. Możesz np. wziąć maskotkę świnki Peppy i zachęcić dziecko do wstawania, udając postać z bajki. Zresztą wszelkie zabawy i gry podczas budzenia się spowodują, że wstawanie przebiegnie w mniej nerwowej atmosferze.

6. Ogranicz wpatrywanie się w ekran przed snem. Wszystkie urządzenia cyfrowe (telefony komórkowe, tablety, laptopy) emitują tzw. niebieskie światło. Według badań wystawianie się na jego działanie zaburza naturalny rytm dobowy. Jeśli pozwolimy dziecku korzystać z elektroniki przed snem, może mieć problemy zarówno z zasypaniem, jak i porannym wstawaniem. Do tego może nie przesypiać odpowiedniej ilości godzin, rekomendowanej do jego wieku.

Źródło: brightside.me