Samoizolacja prowadzi do kłótni w związku? 7 sposobów, by być bardziej wspierającym partnerem

Iza Orlicz
Przebywanie w samoizolacji przez kolejne tygodnie to wyzwanie dla naszych relacji z partnerem. Gwałtowny wzrost czasu, który spędzamy razem, frustracja z powodu zamknięcia, często na niewielkim metrażu, strach przed nieznanym może prowadzić do wielu napięć i kłótni.
W dobie koronawirusa musimy zwrócić jeszcze większą uwagę na potrzeby naszego partnera/partnerki unsplash.com
Ta nowa dla większości z nas sytuacja sprawia, że być może konieczne okaże się ustalenie na nowo reguł wspólnego życia i funkcjonowania na co dzień. Nie będzie to może proste, ale jak przekonuje psychoterapeutka Amy Morin przy odrobinie empatii i dobrej woli możesz stać się lepszym i naprawdę wspierającym partnerem/partnerką. Jak to zrobić?

1. Ustanówcie nowe zasady. Zaplanujcie dzień – kiedy jest czas na pracę, przerwy, posiłki, wspólne spędzanie czasu. Omówcie, jak możecie podzielić waszą przestrzeń, tak by respektować wzajemną potrzebę autonomii. Jeśli ona lubi wypić poranną kawę w samotności, pozwól jej na to. Jeśli on co drugi dzień chce poćwiczyć – uszanuj to. Każdy z was może inaczej radzić sobie ze stresem, więc tym bardziej bądźcie wyczuleni na potrzeby drugiej strony.


2. Wprowadźcie więcej spokoju do waszych rozmów. W czasie samoizolacji nie trudno o drażliwość czy frustrację. Jeśli widzisz, że rozmowa zmierza do kłótni, spróbuj przekierować ją na bardziej "pokojowe” tory. Możesz użyć zwrotów typu:, "Rozumiem twój punkt widzenia”, "Zgadzam się z tobą, ale…” "Spróbujmy to przeanalizować jeszcze raz, wspólnie”.

3. Unikaj w kłótniach typowych pułapek. Z powodu przytłoczenia nową sytuacją szybciej tracimy cierpliwość, a to prowadzi do kłótni. Jeśli już nawet do niej dojdzie unikajcie typowych pułapek w komunikowaniu się, np. uogólnień (zawsze, nigdy), krzyku, koncentrowania się na narzekaniu, zamiast rozwiązywaniu problemów lub wracania do spornych lub trudnych sytuacji z przeszłości. Wykaż się empatią i przynajmniej od czasu do czasu staraj się postawić na miejscu swojego partnera/partnerki.

4. Bądź ciszej. Gdy spędzamy teraz ze sobą zdecydowanie więcej czasu, starajmy się przynajmniej część czynności (słuchanie muzyki, granie na konsoli itp.) wykonywać z włączonym zestawem słuchawkowym. Musicie dać sobie teraz więcej przestrzeni do odprężenia i relaksu.

5. Zachowaj perspektywę. Nie koncentruj się i nie oceniaj swojego związku na podstawie ostatnich tygodni. Przypomnij sobie czasy, gdy twój partner był życzliwy, kochający, wspierający. Możecie też razem powspominać szczęśliwe chwile, np. przejrzeć zdjęcia z ostatnich wakacji.

6. Dzielcie się obowiązkami. Gdy spędzacie teraz dużo czasu w domu, obowiązków może być jeszcze więcej: sprzątanie, zmywanie, wynoszenie śmieci. Jeśli masz akurat wolną chwilę, zajmij się pracami domowymi, nawet jeśli nie należą do twojego zakresu obowiązków. Odciążenie swojego partnera/partnerki na pewno wpłynie pozytywnie na atmosferę między wami.

7. Spędzajcie czas razem. Pomyślcie, czy możecie zrobić przerwę w pracy (jeśli oboje pracujecie zdalnie) i zjeść wspólny obiad. Zaplanujcie wieczory i weekendy, by spędzać czas nie tylko obok siebie, ale też ze sobą.

Źródło: verywellmind.com