Nie przegap tych zachowań! Poznaj 8 oznak, że dziecko odczuwa lęk z powodu epidemii

Iza Orlicz
Kolejny tydzień poddajemy się samoizolacji z powodu epidemii koronawirusa. Pewnie większość z nas odczuwa już zmęczenie, frustrację, przytłoczenie obecną sytuacją. Jeśli jednak masz dziecko, nie możesz myśleć tylko o sobie. Zwróć uwagę na jego samopoczucie, bo niepokój czy lęk u dziecka może objawiać się w odmienny sposób niż u dorosłych.
Twoje dziecko w inny sposób niż ty może odczuwać wzmożony niepokój czy stres unsplash.com
Nie tylko my, ale również nasze dzieci doświadczają utraty normalnego życia – być może tęsknią za rutyną, szkołą, przyjaciółmi, za zwykłym wychodzeniem na zewnątrz i zabawą z rówieśnikami. "Gdy dzieci są zestresowane może zmieniać się ich nastrój lub zachowanie, ale mogą też doświadczać zmian fizjologicznych" – wyjaśnia Robin Gurwitch, profesor psychiatrii z Duke University. Po czym więc poznać, że nasze dziecko stało się w ostatnim czasie bardziej nerwowe i niespokojne?

1. Regresywne zachowania. Im młodsze dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że zauważysz tendencję do cofania się, jeśli chodzi o już nabyte umiejętności. Mogą pojawić się takie zachowania, o których myślałaś, że dziecko już z nich dawno wyrosło, np. nocne moczenie, ssanie kciuka, problemy z siadaniem na nocnik.


2. Zmiana apetytu. Jak twierdzą psychologowie, zmiany w nawykach żywieniowych, zwłaszcza u starszych dzieci i nastolatków mogą odzwierciedlać poziom lęku dziecka. Twój niepokój powinna wzbudzić zarówno utrata, jak i gwałtowny wzrost apetytu.

3. Problemy ze snem. Zwróć uwagę, czy twoje dziecko nie przesypia całego dnia lub odwrotnie – ma problemy z zasypianiem. Może też doświadczać nadmiernego wybudzania się w nocy lub koszmarów sennych.

4. Zmiany nastroju. Co nas powinno zaniepokoić? Więcej niż zwykle wybuchów gniewu, agresji, płaczu, drażliwość, nieposłuszeństwo, przygnębienie, utrata zainteresowania ulubionymi zajęciami, izolowanie się. Tego typu zachowania stają się tym bardziej widoczne, gdy jesteśmy zamknięci na małej przestrzeni i spędzamy ze sobą 24 godziny na dobę.

5. Więcej pytań. Dzieci z natury niespokojne mogą zadawać więcej pytań i potrzebować zapewnienia, że wszystko będzie w porządku. Wzrost lęku mogą odczuwać np. tuż przed snem, przez co nie będą chciały zasypiać same.

6. Potrzeba bliskości lub wycofywanie się. Zmiany w zachowaniu mogą obejmować zarówno większą potrzebę przytulania czy bycia blisko rodziców, ale też wycofywanie się (np. spędzanie więcej czasu w swoim pokoju przed ekranem telefonu komórkowego) czy ignorowanie członków rodziny.

7. Objawy psychosomatyczne. Zwróć uwagę, czy dziecko nie skarży się na bóle głowy, bóle brzucha, bo często pod postacią symptomów fizycznych może również objawiać się stres.

8. Problemy z koncentracją. Dzieci odczuwające wzmożony stres lub niepokój będą miały problemy z uwagą, koncentracją, zapamiętywaniem, co może przełożyć się nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale też problemy z e-edukacją.

Co możemy w tej sytuacji zrobić? Na pewno więcej rozmawiać z dziećmi nie tylko o ich emocjach i uczuciach, ale też o pojawiających się informacjach (często niesprawdzonych) dotyczących koronawirusa. Ustal domową rutynę, ułatw dziecku wirtualną komunikację z przyjaciółmi, wychodźcie na spacery, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. My, jako rodzice mamy do odegrania ważną rolę – musimy pomóc naszym dzieciom odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości.

Źródło: huffpost.com