Zachorowała na raka, bo... zaszła w ciążę. Ta przypadłość dotyczy jednej na 600 ciężarnych

Ewa Bukowiecka-Janik
Ciąża molarna, zwana również trzonową, to niezwykle rzadkie powikłanie ciąży. Określa się ją też skrótem GTD. Może ona doprowadzić do choroby nowotworowej, która w czasie ciąży daje kilka charakterystycznych objawów. O chorobie, która rozwija się w czasie ciąży opowiedziała w mediach Danielle Jones. 29-latka usłyszała diagnozę 2 tygodnie po porodzie.
Co to jest ciąża trzonowa? fot. 123rf
Ciąża trzonowa może wiązać się z licznymi zmianami wewnątrzkomórkowymi, które prowadzą do różnych chorób. W przypadku 29-letniej Danielle Jones choroba okazała się naprawdę poważna. Dziecko urodziło się zdrowe, jednak już dwa tygodnie później mama dowiedziała się o powikłaniach...

"Powiedziano mi, że rak znajduje się w mojej wątrobie, płucach, mózgu i kręgosłupie. Myślałam, że zostawię męża samego z nowo narodzonym dzieckiem i naszym synem Wesleyem. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym stanie i nie miałam pojęcia, że go mam, kiedy byłam w ciąży" - mówiła Danielle w rozmowie z mediami.


Ciąża trzonowa sprawiła, że nowotwór rozprzestrzeniał się w ciele kobiety w błyskawicznym tempie. Danielle przeszła przez wielomiesięczną chemioterapię.

Co oczywiste, nie może się ona sama zajmować swoim dzieckiem. Po porodzie i gdy zdiagnozowano chorobę, była zbyt słaba, by podnieść synka. Nie może też karmić piersią. Obecnie nie ma objawów choroby, jednak lekarze ostrzegli ją, że nie powinna zachodzić w ciążę nigdy więcej dla własnego bezpieczeństwa.

Ciąża trzonowa – objawy i diagnoza


Ciąża trzonowa dotyczy jednej na 600 kobiet rodzących w Wielkiej Brytanii. W 1 na 10 przypadków kończy się nowotworem. Przebieg ciąży trzonowej jest bardzo różny. Zdarza się, że w początkowych fazach ciąży nie daje żadnych objawów. Charakterystycznymi objawami ciąży trzonowej są:

- krwotok z macicy

- toksemia, czyli nadciśnienie związane z ciążą i jest poważnym stanem chorobowym, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej

- nieprawidłowa wysokość podstawy macicy. Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży głębokość macicy rośnie o ok. 4 cm każdego miesiąca. Wysokość podstawy powyżej normy często wiąże się z ciążą molarną

- zmiany hormonalne

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą diagnozowania ciąży trzonowej jest badanie ultrasonograficzne. "Dzięki zastosowaniu ultradźwięków możemy bezpośrednio wizualizować worek ciążowy i torbiele, które często pojawiają się w jego okolicy. Ponadto w przypadku jakichkolwiek podejrzeń lekarze mogą zdecydować się na pobranie próbek do dalszej analizy" - czytamy na stronie krokdozdrowia.com.

Jeśli badanie wskażę na podejrzenie choroby nowotworowej, konieczne jest wykonanie licznych badań: tomografii komputerowej, USG oraz rezonansu magnetycznego.
Źródło: dailymail.co.uk