Prawie 90 proc. dzieci zmaga się z tym problemem. Raport obnażył smutną prawdę

Redakcja MamaDu
Czy twojemu dziecku grozi próchnica? Czy na co dzień odpowiednio dbasz o higienę jego jamy ustnej? Jak wynika z najnowszych badań aż 10 proc. rodziców dzieci w wieku 4-9 lat rezygnuje z mycia zębów dziecka, gdy jest ono zmęczone lub rozdrażnione.
Gdy myjesz zęby z dzieckiem, dajesz mu dobry przykład Luz Fuertes/Unsplash
Pierwsze lata życia dziecka, decydują nie tylko o stanie "mleczaków", ale także przyszłych zębów stałych. Nieprawidłowa pielęgnacja jamy ustnej, ale też niewłaściwe odżywianie przekłada się na problemy z zębami.

Jedzą wafelki i batony


Tymczasem kilka razy w tygodniu aż 21 proc. rodziców kupuje dzieciom musy owocowe, 16 proc. – batony, 14 proc. – tabliczki czekoladowe, 13 proc. – wafelki, 13 proc. – żelki, 12 proc. – lizaki. Aż 46 proc. rodziców przyznało, że kupuje wafelki dla dzieci kilka razy w miesiącu, podobnie jak batony (45 proc. respondentów) – to wyniki badania zrealizowanego przez Sw Research Agencję Badań Rynku i Opinii na zlecenie Mars Wrigley.


Na pytanie, po jakie przekąski dziecko sięga najczęściej, zdecydowana większość rodziców odpowiedziała, że po owoce (68 proc. rodziców dzieci w wieku 4-9 lat, 69 proc. rodziców w wieku 10-15 lat). Na kolejnych miejscach znalazły się jogurty/kefiry (56/53 proc.), kanapki (51/53 proc.) oraz słodycze (50/53 proc.). Niestety zbyt duża ilość cukru w diecie w połączeniu z niewłaściwą higieną zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy.

Groźna i powszechna próchnica
Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, udostępnionych w ramach programu "Monitorowanie Stanu Zdrowia Jamy Ustnej Populacji Polskiej w latach 2016-2020" z problemem próchnicy zmaga się: 82 proc. dzieci w wieku 6 lat i 86 proc. dzieci w wieku 10 lat. I to nie jest tak, że rodzice nie wiedzą, jak dbać o jamę ustną dziecka.

Według badań Sw Research Agencję Badań Rynku i Opinii na zlecenie Mars Wrigley wynika, że 67 proc. rodziców dzieci w wieku 4-9 lat i 66 proc. rodziców dzieci w wieku 10-15 lat odpowiedziało, że dziecko myje zęby przynajmniej dwa razy dziennie. 18/19 proc. przyznało, że dziecko myje zęby po każdym posiłku, 13/14 proc. – dziecko myje raz dziennie.

Zarazem jednak aż 10 proc. rodziców dzieci 4-9 i 6 proc. rodziców dzieci 10-15 lat potwierdziło, że rezygnują z mycia zębów dziecka, gdy jest zmęczone lub rozdrażnione. Jednocześnie zdecydowana większość respondentów przyznała, że skuteczną metodę higieny jamy ustnej u dzieci są regularne przeglądy w gabinecie stomatologicznym (co najmniej dwa razy w roku).

Zachęcaj, nie zniechęcaj
Jak zachęcić malucha do higieny jamy ustnej? Czasami wystarczy pozwolić dziecku wybrać szczoteczkę do zębów – kolory i atrakcyjne kształty sprawią, że z radością po nią sięgnie. W sytuacjach, kiedy po posiłku nie ma możliwości umycia zębów można podać mu do żucia bezcukrową gumę dla dzieci.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów z Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej jej działanie ma pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej i profilaktykę próchnicy. Podczas jej żucia nawet kilkukrotnie zwiększa się wydzielanie śliny, która pomaga wypłukać resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych i neutralizuje szkodliwe kwasy. Zdaje sobie z tego sprawę 48 proc. rodziców dzieci w wieku 4-9 lat i 49 proc. rodziców dzieci w wieku 10-15 lat.

Warto też znaleźć czas na wspólne mycie zębów – dajemy wtedy dobry przykład. Ponadto dbanie o higienę jamy ustnej ma kojarzyć się dziecku przyjemnie. Można np. kupić książeczki i malowanki edukacyjne, które w ciekawy sposób przedstawiają zagadnienia higieny jamy ustnej.