To ostatni tydzień zasiłku opiekuńczego? W maju dzieci pójdą do szkoły, ale nie będą się uczyć?

Sandra Skorupa
Według danych UNESCO całkowicie zamknięto szkoły w 191 krajach. Również od ponad miesiąca z lekcji zdalnych korzystają uczniowie w całej Polsce. W związku z tym rodzice muszą zostać z nimi w domach i zapewnić opiekę oraz pomóc w nauce. Dlatego mogą korzystać z zasiłków opiekuńczych z powodu zamknięcia szkół, które wraz z rozwojem sytuacji ulegają przedłużeniu. Bardzo prawdopodobne, że to ostatni tydzień wsparcia finansowego od rządu.
Wydłużony zasiłek opiekuńczy a zamknięcie szkoły z powodu koronawirusa. Agencja Gazeta / Fot. Tomasz Fritz

Zamykanie szkół a koronawirus w Polsce

W związku z epidemią koronawirusa zaczęto zamykać szkoły na całym świecie, począwszy od Chin, Iranu czy Japonii. Tego typu środki bezpieczeństwa wdrożono także w wielu krajach Europy m.in. we Włoszech, Niemczech, czy Francji. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w Polsce w Kołobrzegu.

Z powodu podejrzenia COVID-19 u jednej z uczennic Szkoły Podstawowej nr 6 w Kołobrzegu placówkę zamknięto. Dziewczynka, która miała dolegliwości grypowe i miała mieć styczność z osobami z Włoch, chodziła przez 5 dni do szkoły w dzielnicy Radzikowo.


Zasiłek opiekuńczy a zamknięcie szkoły, przedszkola lub żłobka

W związku z rosnącym ryzykiem zakażenia koronawirusem 11 marca rząd wydał oświadczenie o zamknięciu szkół i przedszkoli w całej Polsce – od poniedziałku tj. 16.03.2020. Ministerstwo Rodziny udostępniło informacje, że rodzice uczniów mogą w takich przypadkach otrzymać zasiłek opiekuńczy.

Wydłużenie zasiłku opiekuńczego w maju a koronawirus


W związku z przedłużającym się okresem zamknięcia szkół, zasiłek opiekuńczy najpierw przysługiwał do 25 marca, później do 8 kwietnia. Następnie w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Dlatego okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego został wydłużony do 26 kwietnia 2020 r.

To jednak nie koniec, bo na Twitterze Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pojawiła się informacja, że zasiłek opiekuńczy ulega przedłużeniu o kolejny tydzień, czyli przypuszczalnie do 3 maja. Bardzo prawdopodobne, że to ostatni tydzień wsparcia od rządu, gdyż po tym czasie możliwe, że uczniowie wrócą do szkół, ale nie będą się uczyć. Nowy pomysł rządu zakłada, że placówki będą działały, jak świetlice

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Zamknięta szkoła, przedszkole, żłobek, czy klub dziecięcy z powodu koronawirusa, uprawnia rodziców do skorzystania z zasiłku opiekuńczego jednak pod pewnymi warunkami. Świadczenie mogą otrzymać opiekunowie dzieci w wieku do 8 lat, którzy nie są w stanie wykonywać pracy zarobkowej z powodu konieczności osobistego opiekowania się dzieckiem w związku z odwołaniem zajęć.

Poza tym nie ma w rodzinnie innej osoby, która mogłaby zająć się dzieckiem. Należy również pamiętać, że taka pomoc należy się osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Wniosek o wydłużenie zasiłku opiekuńczego mogą złożyć również rodzice dzieci niepełnosprawnych:

— do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
— do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nowe przepisy przewidują również prawo do złożenia wniosku o dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez ubezpieczonych rodziców lub opiekunów osób pełnoletnich niepełnosprawnych. W przypadkach, gdy zamknięta została placówka lub ośrodek, do którego uczęszczała dorosła osoba pełnoletnia.

Zasiłek opiekuńczy a praca zdalna


Fakt, że rodzic przebywa w domu, nie zawsze oznacza, że jest w stanie zapewnić dziecku opiekę. Chodzi o sytuację, w której jeden rodzic pracuje zdalnie. W takiej sytuacji nie jest on w stanie zająć się dzieckiem, gdyż musi wykonywać obowiązki zawodowe. W związku z tym drugi rodzic może złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko.

Ile płatny jest zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Zasiłek opiekuńczy jest płatny 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się go za każdy dzień roboczy sprawowania opieki nad dzieckiem, a także w dni wolne od pracy. Podstawę tę oblicza się inaczej w przypadku pracowników, a inaczej w przypadku osób osiągających przychód.

– W przypadku pracowników podstawa wymiaru zasiłku to 80% ze średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto z ostatnich 12 miesięcy, uszczuplonego o składki na ubezpieczenie społeczne, które opłaca.

– W przypadku osób osiągających przychód podstawa wymiaru zasiłku to 80% ze średniego miesięcznego przychodu z ostatnich 12 miesięcy, który trzeba jeszcze pomniejszyć o 13,71 proc.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko — ile dni

W roku kalendarzowym może przysługiwać łącznie maksymalnie 60 dni zasiłku opiekuńczego na wszystkie dzieci i innych członków rodziny, wymagających opieki. Jeśli wykorzystało się ten limit, nie można było dotychczas wydłużyć tego okresu. Co więcej, dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

Specustawa wydłuża zasiłek opiekuńczy w związku z koronawirusem

8 marca weszła w życie specjalna ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Istotnym zapisem w kwestii zasiłku opiekuńczego jest jego wydłużenie z powodu zamknięcia placówek edukacyjnych w związku z COVID-19:

— W przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko, z powodu COVID-19, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, o którym mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 i 1590) przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni.

Zasiłek opiekuńczy a zamknięcie szkoły — dokumenty

Zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS. W celu uzyskania świadczenia z powodu zamknięcia placówki, do której chodziło dziecko, należy złożyć następujące dokumenty:

— Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat.
— Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem.

W związku z epidemią koronawirusa należy zwracać większą uwagę na stan zdrowia dzieci i w przypadku objawów grypopodobnych nie posyłać ich w miejsca zatłoczone. Warto również zachęcać pociechy do szczególniejszego dbania o higienę i zastosowania się do poniższych zaleceń GIS-u oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Koronawirus - mycie rąkGIS
Koronawirus - jak uniknąćPZH