Ile przytyłaś w ciąży? Twoja odpowiedź może bardzo pomóc lekarzom

Redakcja MamaDu
Wiele z kobiet słyszy lub słyszało, że w czasie ciąży nie należy przytyć zbyt dużo. Ale co to dokładnie znaczy? Czy dla każdej kobiety norma jest taka sama? Czy przedciążowy wskaźnik masy ciała (BMI), czy też współistniejące choroby powinny sprawić, że zalecany przyrost masy ciała w tym szczególnym okresie powinien być określany indywidualnie?
Kiedyś mówiono, że w ciąży powinno się przytyć 6,8 kg (!). Dziś wiemy, że to skandalicznie mało Unsplash.com
Ważyłaś za dużo czy za mało?
Jeszcze do 1970 roku Amerykański Instytut Medycyny zalecał jedną normę przyrostu wagi dla wszystkich kobiet – zaledwie 6,8 kg (!). Miało to odzwierciedlać sumę mas płodu, płynu owodniowego, łożyska oraz powiększonej macicy i gruczołów mlekowych. Jednocześnie tak mały zalecany przyrost miał zapobiegać otyłości i zbyt dużej masie ciała dziecka.

Dopiero później rozgraniczono normy przyrostu wagi w ciąży w zależności od indeksu masy ciała obliczanego na pierwszej wizycie lekarskiej. Ale choć powszechnie znane przez lekarzy położników rekomendacje opublikowane zostały 10 lat temu, to opracowane były wyłącznie dla populacji amerykańskiej i nie uwzględniają współistniejących chorób, w tym tak częstej w dzisiejszych czasach cukrzycy.


Zdaniem specjalistów przyrost masy ciała w ciąży jest kwestią indywidualną każdej kobiety i zależy od różnych czynników: wzrostu, uwarunkowań genetycznych i chorób współistniejących przyszłej mamy. Każdorazowo najistotniejszym wskaźnikiem odpowiedniego przyrostu masy ciała w ciąży powinny być wskazania specjalistów, a także samopoczucie przyszłej mamy.

Drogie mamy, prośba do was
Nie ma aktualnie polskich zaleceń dotyczących przyrostu masy ciała w ciąży, dlatego zespół perinatologów z warszawskiego Centrum Medycznego "Żelazna" i Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP postanowił przeprowadzić badania w tym obszarze. Ich celem jest poszerzenie wiedzy na temat optymalnego przyrostu masy ciała w ciąży w Polsce, uwzględniając przedciążowe BMI oraz choroby współistniejące. Chcą także ustalić wpływ zarówno nadmiernego, jak i zbyt małego przyrostu masy ciała na wyniki położnicze.

W pierwszym etapie badań zwracają się do kobiet, które były w ciąży w ostatnim roku – chcą zapytać o faktyczny przyrost masy ciała i o czynniki na niego wpływające. Po zebraniu 1000 ankiet, wyniki zostaną opracowane statystycznie i opublikowane.

Drogie mamy! Jeśli od waszego porodu minął maksymalnie rok, zachęcamy do wypełnienia ankiety. Zajmie wam to zaledwie kilka minut.