Czym jest pregnezja? O problemie amnezji ciążowej

Pregnezja to amnezja ciążowa
Pregnezja to amnezja ciążowa Prawo autorskie: natalialeb / 123RF Zdjęcie Seryjne
Sprawdź, czy zagraża ci pregnezja, czyli problemy z pamięcią u ciężarnej. To nic złego, a w czasie ciąży naturalne. Dowiesz się, co powinna robić kobieta, która zauważy pierwsze objawy amnezji ciążowej.

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Dla jej organizmu oznacza on ogromną zmianę. W ciele przyszłej matki zachodzi wiele dynamicznych procesów, przez co gospodarka hormonalna jest mocno zachwiana. Kobieta w ciąży może zachowywać się zupełnie inaczej niż wcześniej, między innymi może mieć zaburzenia pamięci. Mówi się wówczas o pregnezji, czyli amnezji ciążowej.

Problemy z pamięcią u ciężarnej
Spodziewasz się dziecka i na tym skupiasz maksimum uwagi? Nie pamiętasz często, gdzie zostawiłaś telefon lub kapcie? Zapominasz to, o co prosił mąż? Jesteś rozkojarzona i trudno ci się skupić na czymś innym niż ciąża? To u ciężarnych normalne. Ta dolegliwość nazywana jest pregnezją i dotyczy ona wyłącznie okresu ciąży.


Pregnezja to amnezja ciążowa uznawana przez wielu specjalistów za dolegliwość towarzyszącą ciężarnym, choć brakuje twardych dowodów badawczych, które w ogóle mogłyby potwierdzić jej istnienie. Zaniki pamięci i problemy z zapamiętywaniem, nie są jednak spowodowane na pewno tym, że mózg kobiety ulegałby w czasie ciąży jakimkolwiek zmianom. Lekarze jako przyczynę zaburzeń pamięci u kobiet spodziewających się dziecka wymieniają:
- zmiany hormonalne,
- brak odpowiedniej ilości snu,
- natłok obowiązków,
- stres.

W wyniku takich czynników oddziałujących na kobietę w ciąży pojawiają się objawy amnezji ciążowej, charakteryzującej się głównie problemami z pamięcią i z koncentracją. Zapominanie o bieżących sprawach, terminach i spotkaniach jest na porządku dziennym.


Hormony u ciężarnych szaleją
W czasie ciąży w ciele przyszłej matki następuje drastyczny wzrost stężenia progesteronu i estrogenu, czyli hormonów, które nie pozostają bez wpływu na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Hormony działają na neurony w mózgu, dlatego niektóre ciężarne skarżą się na problemy z przetwarzaniem prawidłowo informacji, zapamiętywaniem oraz ze skupieniem uwagi.

Pogorszenie w sferze pamięci i funkcjonowania tego ośrodka w mózgu może być też wynikiem zmian w myśleniu u kobiety w ciąży. Przestawia się ona w pierwszej kolejności na dbanie o siebie, swoje żywienie i zdrowie, dla dobra nienarodzonego dziecka. Wszystkie inne kwestie schodzą na dalszy plan. Przejściowe problemy z koncentracją nie są groźne i nie muszą być konsultowane z lekarzem ginekologiem. Nie trzeba jednak godzić się z nawet chwilowymi zanikami pamięci. Można im przeciwdziałać.
Co zrobić z objawami pregnezji?
Jeśli odczuwasz u siebie pierwsze objawy amnezji ciążowej, ciągle o czymś zapominasz, to powinnaś zadbać o ćwiczenie pamięci. Na pewno dobrze ci to zrobi. Poza tym możesz wspomagać swoją pamięć kartkami, na których zapiszesz najważniejsze, bieżące sprawy. To powinno ułatwić ciężarnej codzienne, normalne funkcjonowanie. Rób listę zakupów, zapisuj pytania do lekarza, jakie chcesz zadać na następnej wizycie, a w organizer książkowy wpisuj wszystkie ważne spotkania i terminy, o których nie możesz zapomnieć.

Powinnaś też zadbać o higieniczny tryb życia. W stanie, w którym się znajdujesz, wskazany jest sen co najmniej po 10-12 godzin na dobę. Osoba wyspana jest lepiej skoncentrowana na czekających ją zadaniach i lepiej radzi sobie też z pracą umysłową.

Jeśli tylko masz siłę i ochotę - spaceruj na świeżym powietrzu. „Przewietrz” głowę, aby oczyścić swoje myśli i ułatwić sobie zapamiętywanie. Spacerowanie jest też korzystne dla kondycji ciężarnej oraz zdrowia jej nienarodzonego dziecka.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE