RPD przekracza kolejne granice absurdu. Ma złotą radę i podsuwa rodzicom oświadczenie

Sandra Skorupa
Mikołaj Pawlak to niewątpliwie jeden z najbardziej dyskusyjnych Rzeczników Praw Dziecka III RP. Rodzice doskonale powinni pamiętać jego słowa o klapsach, których nie należy mylić z biciem, bo "klaps nie zostawia wielkiego śladu". Trudno też zapomnieć ostatnie rewelacje o tym, że dziecko dwóch mam "zaburza polski system prawny" czy to, że "prace domowe są potrzebne". W lutym czas na kolejną złotą wskazówkę od rzecznika, tym razem dotyczącą edukacji seksualnej dzieci.
Wypisanie z zajęć edukacji seksualnej - papier od Rzecznika Praw Dziecka fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Rzecznik Praw Dziecka o edukacji seksualnej
O edukacji seksualnej Mikołaj Pawlak ma już dawno wyrobioną opinię: "Chcę, żeby edukatorzy seksualni nie wkraczali do łóżeczek naszych dzieci". Sam jednak wskazywał, że nie należy mylić "smyrania dzieci" ze złym dotykiem. Tylko jak bez edukacji seksualnej rozróżniać te wszystkie opaczne definicje przytaczane przez Rzecznika Praw Dziecka?

Wygląda na to, że rodzic może sam napisać słownik wyrazów blisko i dalekoznacznych. Bo kiedy Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w ubiegłym roku podpisywał deklarację na rzecz LGBT+, Pawlak uznał, że "łamie ona konstytucyjne prawo rodzica do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami". Co, jednak jeżeli przekonania rodzica są takie, że smyranie i zły dotyk niczym się nie różnią, a klaps i cios są tym samym?


Oświadczenie rodzica w sprawie zajęć edukacji seksualnej
Na państwowej stronie Rzecznik Praw Dziecka Michał Pawlak daje rodzicom gotowe rozwiązanie, by nie wyrażać zgody na uczestnictwo dziecka w zajęciach (spotkaniach, apelach, wyjściach pozaszkolnych), których program w "całości lub częściowo dotyczy zagadnień sprzecznych z tradycyjnym modelem rodziny" oraz:
– edukacją seksualną
– antykoncepcją
– różnorodnością seksualną
– LGBT
– homofobią
– tożsamością płciową
– gender.

Na końcu oświadczenia znajduje się również informacja przestrzegająca o możliwości poniesienia odpowiedzialności prawnej na mocy Kodeksu wykroczeń i Kodeksu karnego w przypadku prezentowania treści demoralizujących i nieprzyzwoitych. W takim wypadku podkreślone jest również, że władze szkoły powinny podjąć natychmiastową reakcję.

Pełny dokument: Oświadczenie w sprawie zajęć edukacji seksualnej