Smutek, apatia i złe myśli o sobie. Tak czuje się co 7 ciężarna, większość nie prosi o pomoc

Iza Orlicz
"Czujesz się samotna. Oderwana od swojego dziecka. Oderwana od swojego życia. I ogólnie oderwana od siebie” – takie słowa napisała znana blogerka, a jej post poruszył tysiące jej fanek. Jednocześnie wywołał dyskusję o depresji okołoporodowej, która dotyka kobiety w końcowym okresie ciąży lub połogu, a o której wciąż za mało się mówi.
Słyszałaś o depresji okołoporodowej? Cierpi na nią co 7 ciężarna fot. Unsplash
Kassi Mansfield jest blogerką, obecnie w 35 tygodniu ciąży. Chętnie dzieli się swoim życiem na Instagramie, ale ostatnio postanowiła przyznać się swoim fankom, dlaczego rzadziej korzysta z mediów społecznościowych.

Nie jesteś sama
"Niektóre dni są dobre, inne nie (…) zmuszam się, żeby wyjść do sklepu, aby nie leżeć przez cały dzień w łóżku i nie płakać. Nie wiedziałam o depresji okołoporodowej, ponieważ nikt nie mówi o depresji podczas ciąży. Myślałam, że istnieje tylko depresja poporodowa" – napisała w swoim poście, a kobiety obserwujący jej profil na Instagramie dziękowały jej za szczerość. W komentarzach nie zabrakło też słów wsparcia. "Nie jesteś sama”. "Bądź silna” – pisały, a niektóre z nich wprost przyznawały, że przeżywały podobne emocje, bo pod koniec ciąży nie czuły się psychicznie najlepiej. Częsty problem
Kassi Mansfield napisała, że podejmuje działania, żeby się wyleczyć, a depresję okołoporodową traktuje jak kolejny rozdział swojego życia. "Czasem jest w porządku przyznać, że czujesz się słabo. Czasem słabość jest najsilniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić” – dodała. Wierzy, że depresję okołoporodową uda jej się szybko przezwyciężyć. I pewnie tak będzie, bo najważniejsze, że blogerka postanowiła poszukać pomocy.


Jak rozpoznać?
Według statystyk aż jedna na siedem kobiet doświadcza depresji w czasie ciąży i tuż po porodzie, ale nie są odpowiednio zdiagnozowane i nie otrzymują właściwej pomocy. Depresja okołoporodowa objawia się obniżeniem nastroju, apatią, brakiem chęci do życia, niską samooceną, zmęczeniem, problemami ze snem, gonitwą myśli, rozdrażnieniem, a czasem również mogą pojawić się myśli samobójcze. Częściej cierpią na nią kobiety, które:

– już wcześniej miały epizod depresji w swoim życiu
– w okresie ciąży nie mają wsparcia (np. w partnerze, rodzinie)
– nie mają stabilnej sytuacji finansowej lub zawodowej
– ulegają presji społecznej, w której funkcjonuje mit, że czas ciąży powinien być jednym z najlepszych okresów w życiu kobiety.

Depresja okołoporodowa dotyka wszystkich aspektów życia kobiety, dlatego tak ważne jest szukanie pomocy i podjęcie leczenia. Najczęściej podaje się leki przeciwdepresyjne, dobrane tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpłynęły na ciążę.