Te same porzekadła, postawy i nawyki. Odkryto, w jakim wieku zmieniamy się we własne matki
"Zobaczysz, jak dorośniesz". "Zobaczysz, jak będziesz miała własne dzieci i dom" - te słowa słyszymy od mam przez ok. 20 lat swojego życia. Nastaje jednak moment, w którym przestają one w ten sposób mówić, bo… bo stajemy się właśnie takie jak one. Doktor z The Centre of Facial Cosmetic Surgery w Londynie określił średni wiek, w którym kobiety upodabniają się do własnych matek, a mężczyźni do ojców.
Dr Julian De Silva przeprowadził badania na 2000 osób, by określić moment i wydarzenia, przez które upodabniamy się do własnych rodziców. Wówczas przyjmujemy postawy i gusta po naszych opiekunach. Najczęściej dzieje się to po urodzeniu pierwszego dziecka. W Wielkiej Brytanii kobiety rodzą ok. 30 roku życia, a średnio ich zachowanie upodabnia się do mam w wieku dokładnie 33 lat.
Warto zaznaczyć, że średni wiek Polek, rodzących pierwsze dziecko to 27 lat — dlatego średnia ta może się nieco przesunąć. Co nie zmienia faktu, że zależność taka rzeczywiście występuje. W związku z tym świeżo upieczone mamy deklarują, że przestają się w końcu buntować przeciwko swoim rodzicielkom, a wręcz je naśladują. Zaczynają oglądać podobne programy telewizyjne, interesować zbieżnymi tematami oraz używać tych samych maksym i porzekadeł.
Mężczyźni upodabniają się do ojców
Dr Julian De Silva zbadał nie tylko fenomen kobiet, ale również mężczyzn. Ci także upodabniają się do swoich ojców. Zaczynają słuchać tego samego radia, oglądać podobne programy polityczne, a nawet… gasić światło w pustych pokojach. Takie zachowanie również ma związek z przyjściem na świat dziecka i zostaniem ojcem.
Dane GUS pokazują, że Polacy zostają ojcami w wieku ok. 33 lat. Co pokrywa się z badaniami chirurga z Londynu, gdyż średni wiek, w którym jego zdaniem mężczyźni zaczynają naśladować swoich ojców to 34 lata.
Źródło: harpersbazaar.comMoże cię zainteresować: Oto 10 typów rodzicielstwa. Jesteś rodzicem kosiarką czy może pługiem śnieżnym?