Szczęście, talent i ciężka praca? Niekoniecznie, inny czynnik jest kluczem do sukcesu

Katarzyna Chudzik
Każdy definiuje sukces inaczej, ale większość rodziców przyznaje otwarcie, że ich największym marzeniem jest wychowanie dziecka na mądrego, dobrego i szczęśliwego człowieka. Jeśli więc miarą sukcesu są cechy naszej osobowości – a z pewnością szczęśliwa i mądra osoba będzie miała łatwiej w każdej dziedzinie – to warto je ukształtować za pomocą... treningu muzycznego. Niezależnie od słuchu, talentu i umiejętności!
Oto 5 korzyści, które płyną z treningu muzycznego. Sprawią, że lepiej nam się będzie żyło Unsplash.com
Jak przekonuje na łamach "Psychology Today" dr Shahram Heshmat, powołując się na rozmaite badania, trening muzyczny daje każdemu człowiekowi 5 wymiernych korzyści, które wpływają na jego charakter i sprawiają, że łatwiej będzie mu odnieść sukces w dowolnej dziedzinie.

1. Koncentracja
Formalna praktyka muzyczna obejmuje kilka wyzwań poznawczych – np. długi czas skupienia czy utrzymywanie muzycznych fragmentów w pamięci roboczej. Jedno z badań wykazało, że zwiększony trening uwagi znacznie polepszył pamięć roboczą u osób powyżej 60. roku życia, które odbyły 6-miesięczne szkolenie z gry na pianinie.


Tak, umiejętność dłuższej koncentracji i dobra pamięć zdecydowanie przydaje się w życiu, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach konsumujemy więcej, szybciej, mocniej.

2. Samodyscyplina
Trening muzyczny poprawia kontrolę impulsów. Ludzie wysoko oceniani pod względem samokontroli lepiej radzą sobie zarówno na polu akademickim,, jak i w relacjach z innymi ludźmi. Dowody wskazują, że trening muzyczny może pomóc dzieciom w dojrzewaniu emocjonalnym i intelektualnym.

Jedno z badań wykazało, że krótki, ale intensywny okres (10 lekcji w ciągu trzech miesięcy) treningu muzyki orkiestrowej miał pozytywny wpływ na kontrolę impulsów u dzieci w wieku szkolnym.

3. Empatia
Empatia pozwala ludziom rozpoznać stany emocjonalne i mentalne innych osób i odpowiednio na nie reagować. Słuchanie muzyki zawierającej refleksyjne, przemyślane i delikatne atrybuty może zwiększyć empatię i poprawić funkcjonowanie refleksyjne.

4. Poczucie własnej wartości
Uczenie się gry na instrumencie jest jednym z najlepszych sposobów budowania pewności siebie, a wysokie poczucie własnej wartości wiąże się z pozytywnym obrazem siebie. Im wyższa samoocena, tym bardziej prawdopodobny jest zdrowy styl życia i poczucie szczęścia!

5. Ochrona przed związanym z wiekiem spadkiem możliwości intelektualnych
Plastyczność neuronów jest biologiczną podstawą uczenia się mózgu. Kiedy się uczymy, w mózgu powstają nowe połączenia. Mózg jest najbardziej plastyczny w ciągu pierwszych kilku lat życia, ale na szczęście część plastyczności neuronalnej towarzyszy nam przez całe życie. Robienie muzyki głównie w celach rekreacyjnych chroni przed zaburzeniami poznawczymi.

I jeszcze jedno...
Jeśli chcesz mieć więc dziecko empatyczne, obdarzone dobrą pamięcią, z wysoką samooceną i samodyscypliną – zapisz je na lekcje gry na instrumencie. Zwłaszcza że z badań Glenn Schellenberg z University of Toronto nad sześciolatkami wynika, iż uczestnictwo w lekcjach muzyki wiąże się z niewielkim, ale trwałym wzrostem ilorazu inteligencji.

Z kolei Helen Neville z University of Oregon ustaliła, że u 3,5-latków biorących udział w edukacji artystycznej, znacznie poprawiły się umiejętności związane z uwagą, umiejętności przestrzenno-wzrokowe, a nawet… umiejętność liczenia.

Do dzieła więc, bo choć sukces niejedno ma imię, to edukacja muzyczna w każdym aspekcie może pomóc. Nawet jeśli twojemu dziecko słoń na ucho nadepnął.
Źródło: Psychology Today