Odkryto 5 typów mózgu, które decydują o naszej osobowości. Który pasuje do ciebie?

Ewa Bukowiecka-Janik
Czujesz emocjonalną jedność ze zwierzętami i nie lubisz hałaśliwych miejsc? A może wiecznie się spóźniasz i szybko się nudzisz? Naukowcy odkryli, że nie chodzi tylko o osobowość. Jak się okazuje, to kwestia tego, jak funkcjonuje nasz mózg! Typ mózgu – a jest ich 5 – wskazuje, na co powinniśmy uważać, by czerpać ze swego potencjału i nie ulegać swoim mrocznym tendencjom.
5 typów mózgu, Sprawdź, czy co twój typ mówi o twojej osobowości fot. Unsplash
Naukowcy z Kliniki Amena przeanalizowali skany 150 tys. mózgów różnych osób. Porównali je ze sobą i odkryli, że określone wzorce funkcjonowania mózgu odpowiadają cechom osobowości człowieka. Tych wzorców jest 5 i mają duże znaczenie dla tego, jak myślimy, jak reagujemy i kim jesteśmy. Różnią nas również potrzeby: każdy typ mózgu ma swój preferowany styl życia, który mu służy.

Mózg zrównoważony
Jeden z najpopularniejszych typów mózgu. Jeśli masz mózg zrównoważony, oznacza to, że krew przepływa w nim równomiernie bez względu na obszar. To dobra wiadomość. Mózgi zrównoważone cechują osoby stabilne emocjonalnie, skoncentrowane i elastyczne.


Takie osoby nie lubią ryzykować i respektują zasady, a co za tym idzie, dotrzymują terminów i obietnic, nie spóźniają się, a z tarapatów dość łatwo wychodzą na prostą. Bez trudu potrafią się zorganizować, a ich relacje są raczej spokojne.

Mózg zrównoważony lubi rutynę. Jest dobrym pracownikiem i menedżerem.

Ćwiczenia i dieta z gatunku 5 zdrowych posiłków dziennie to warunki, w których czuje się najlepiej. To, co mu szkodzi to wszelkie wahnięcia: alkohol, za dużo godzin spędzonych na kanapie, siedzący tryb życia, niezdrowe jedzenie. Przedawkowanie któregokolwiek ze złych nawyków grozi zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Mózg spontaniczny
Ten typ mózgu ma mniej aktywną korę przedczołową. Jak to przekłada się na osobowość? Potrzeba zmian, eksperymentów, podejmowania ryzyka, niechęć do planowania i szeroki zakres zainteresowań to domena mózgów spontanicznych.

Spontaniczni lubią ignorować zasady, a więc i często się spóźniają. Mają też kłopot z organizacją, za to dużo potrafią zrobić pod wpływem impulsu, choć szybko tracą zapał. W relacjach potrzebują silnych emocji, zatem nie brakuje w nich dramatu. Co ciekawe, spontaniczny typ mózgu jest powszechny wśród przedsiębiorców, artystów i polityków.

Jeśli utożsamiasz się z powyższym modelem osobowości, aby lepiej wykorzystywać swój potencjał, pobudzaj korę przedczołową. Rób ćwiczenia cardio, jedz dużo białka i pij zieloną herbatę. Naukowcy zalecają też żeń-szeń. Warto o to zadbać, bo mózgi spontaniczne szybko się uzależniają i łatwiej wpadają w depresję.

Mózg uporczywy
Ten typ mózgu wyróżnia się dużą aktywnością przedniej części mózgowia. Co za tym idzie? Jesteś zdeterminowany, potrafisz działać szybko i skutecznie. Jednak nie lubisz, gdy ktoś ci się sprzeciwia i masz tendencję do nakręcania się negatywnymi myślami.

Wolisz rutynę i kiepsko znosisz zmiany. Masz też tendencję do rozpamiętywania przeszłości, z trudnością wybaczasz partnerowi i kiedy tylko jest okazja, wyciągasz „stare brudy”.

Aby nie popadać w skrajności i lepiej panować nad swoimi kłopotliwymi tendencjami, mózgi uporczywe powinny jeść zdrowe węglowodany i dbać o wysoki poziom serotoniny. Naukowcy zalecają słodkie ziemniaki, łososia, jajka, orzechy, nasiona i szafran. Mózg uporczywy ma skłonności do lęków, depresji oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Mózg wrażliwy
Wrażliwcy mają bardzo aktywne obszary mózgu odpowiedzialne za emocje. To oznacza, że empatia to twoje drugie imię. Współczujesz wszystkim: całej ludzkości i wszystkim zwierzakom. Przy nastrojowych utworach szybko się rozklejasz, a sztuka robi na tobie piorunujące wrażenie i wywołuje do tablicy szereg najbardziej skomplikowanych emocji.

Źle znosisz negatywne bodźce, typu hejt w sieci czy mocne sceny w filmach. Wolisz ciszę i spokój od zatłoczonej miejskiej ulicy.

Związki to wyzwanie, bo przez swoje wyczulenie na emocje innych z jednej strony jesteś najlepszym przyjacielem i masz doskonałą intuicję, czego potrzebuje druga osoba, z drugiej strony łatwo cię zranić.

Z tego powodu lepiej unikaj mediów społecznościowych. Przez nie możesz mieć kłopot z uporządkowaniem swojego życia emocjonalnego i odcinaniem emocji od faktów. Poza tym naturalnie potrzebujesz izolacji, by poukładać myśli i uczucia, a to bywa rozumiane w relacjach jako odrzucenie.

Mózgiem wrażliwym często cechują się terapeuci, pracownicy służby zdrowia i pracownicy socjalni. Nierzadko wrażliwcy są bardzo kreatywni.

Naukowcy polecają karmić mózg wrażliwy dobrymi tłuszczami, które zawierają orzechy, awokado czy zdrowe ryby. Dobrym pomysłem dla wrażliwca jest olej lniany – zawiera dużo kwasów omega-3, które dokarmiają i wyciszają nadaktywne części mózgu. Poza tym tańcz i graj w drużynach w sportach zespołowych.

Mózg ostrożny
Osoby, które mają mózg ostrożny, często odczuwają lęk. Obserwuje się u nich wysoką aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za to właśnie uczucie (ciało migdałowe, jądra podstawy, kora wyspowa). Odkryto, że mózg ostrożny często ma deficyty neuroprzekaźnika GABA, którego rolą jest zmniejszenie pobudliwości komórek nerwowych i relaksacja komórek mięśniowych.

Z tego powodu osoby z mózgiem ostrożnym nierzadko cierpią na bezsenność oraz odczuwają niepokój. Za to są zapobiegawczy, przez co lepiej przygotowują się do wykonania różnych zadań. Ma to jednak swoją mroczną stronę: ostrożnym trudno odpocząć, bo wciąż myślą o tym, na co powinni być gotowi. Są pesymistami, a lęk przed porażką ich blokuje, dlatego trudno im zaznać szczęścia i spokoju.

Mózg ostrożny potrzebuje bezpieczeństwa zarówno w pracy, codziennym życiu, jak i relacjach. Kłótnie i zmiany nie są ostrożnym na rękę. Raczej potrzebują zapewnień o uczuciu i stabilności. Zawodowo wykazują się dużymi zdolnościami analitycznymi.

Eksperci radzą, by mózgi ostrożne nie pobudzały dodatkowo ośrodków lękowych. Zatem odstaw kawę, unikaj cukru i alkoholu. Za to zadbaj o zapas magnezu oraz witaminy B6 i poćwicz jogę. To istotne, bo ostrożni często cierpią z powodu lęków i uzależnień.
Źródło: mindbodygreen.com