Nauczyciele muszą być ostrożni. MEN rozliczy ich z tego, co robią "poza murami szkoły"
Przemilczano wprowadzenie ważnych zmian w karach dla nauczycieli. Od 1 września 2019 roku nauczyciele muszą być bardziej ostrożni. Poza tym rozliczeni mogą być także z postawy poza murami szkoły, nie pełniąc obowiązków zawodowych.
Pierwszą istotną zmianą jest fakt, że karom dyscyplinarnym będą podlegać wszyscy nauczyciele bez względu na stopień awansu zawodowego. Mają być one konsekwencją za uchybienie godności zawodu nauczyciela i niewypełnienie obowiązków, do których zalicza się:
1. rzetelne realizowanie zadań związanych z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;
2. wspieranie każdego ucznia w jego rozwoju;
3. dążenie do pełni własnego rozwoju osobowego;
4. doskonalenie się zawodowo, zgodnie z potrzebami szkoły;
5. kształcenie i wychowywanie młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka;
6. dbanie o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.
Kary dla nauczycieli a prawa i dobro dziecka
Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy w rozumieniu Kodeksu pracy wymierza się karę porządkową. Z kolei, jeśli nauczyciel naruszy prawa i dobro dziecka podlega karze dyscyplinarnej w postaci:
– nagany z ostrzeżeniem
– zwolnienia z pracy
– zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania
– wydalenia z zawodu nauczyciela.
Dyrektor musi donieść na współpracownika
Został również nałożony obowiązek na dyrektorów szkół, którzy w przypadku pogwałcenia praw i dobra dzieci nie wymierzają już tylko kar porządkowych, a muszą zawiadomić o tym fakcie rzecznika dyscyplinarnego. Mają na to 3 dni robocze od otrzymania wiadomości o popełnionym czynie.
Rzecznik najpierw prowadzi postępowanie wyjaśniające, a następnie właściwym postępowaniem dyscyplinarnym kieruje komisja dyscyplinarna nauczycieli I instancji działająca przy wojewodzie.
Nauczyciele rozliczani za życie prywatne
Profesja nauczyciela jest zawodem zaufania publicznego, stąd oczekuje się od niego przestrzegania wszelkich norm etycznych, moralnych i społecznych nie tylko w szkole i podczas wykonywania zawodu, ale również w życiu prywatnym. O tym w interpelacji 34666 traktuje MEN:
– Zawód nauczyciela postrzegany jest przez społeczeństwo jako zawód zaufania publicznego. Od osób wykonujących ten zawód oczekuje się przestrzegania norm etycznych, moralnych i społecznych. Przestrzeganie tych norm odnosi się do postawy nauczyciela do życia, a więc nie ogranicza się tylko do 'murów szkolnych". Jest to istotne ze względu na specyfikę zawodu nauczyciela, która opiera się na budowaniu więzi społecznych opartych na wzajemnym zaufaniu z uczniami, rodzicami (opiekunami prawnymi) oraz współpracownikami. Sytuacje, w których otoczenie nauczyciela, tj. inni nauczyciele (współpracownicy), rodzice (opiekunowie prawni), czy uczniowie negatywnie odbierają zachowania nauczyciela, powinny być indywidualnie badane i oceniane przez wskazane ustawowo organy.
Może cię zainteresować także: Powstała "lista zachowań niepożądanych". O tych skutkach reformy edukacji się nie mówi