Są już arkusze próbnej matury z matematyki! Ilu uczniów poradzi sobie z takimi zadaniami?

Sandra Skorupa
Próbne matury 2019 z języka polskiego uczniowie mają już za sobą. W środę natomiast odbywa się egzamin z matematyki. Poziom podstawowy uczniowie mają już za sobą i znamy odpowiedzi oraz wiemy, jakie były zadania.
Próbna matura z matematyki 2019 Operon - arkusze i odpowiedzi 123rf.com
Próbna matura z matematyki 2019 Operon
O godzinie 9:00 według harmonogramu na stronie Operonu powinien zacząć się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Uczniowie mieli 170 minut na rozwiązanie zadań. Z kolei o godzinie 14:00 rozpocznie się poziom rozszerzony. Do poziomu podstawowego wyniki są już dostępne. Arkusz do poziomu rozszerzonego będzie opublikowany o godzinie 18:00.

Próbna matura 2019 jakie zadania?
Na próbnej maturze z języka polskiego 2019 na rozprawkach zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego pojawiła się m.in. Wisława Szymborska. Co było na egzaminie z matematyki? Oczywiście jak co roku nie zabrakło takich podstaw jak nierówności, pierwiastki, logarytmy, ułamki i procenty. Średniej trudności zadania dotyczyły funkcji kwadratowej i liniowej.


Maturzyści musieli się również wykazać wiedzą nt. kątów w trójkącie równoramiennym, pola trapezu czy ciągów arytmetycznych. Uczniowie zmierzyli się także z zadaniami dotyczącymi mediany, objętości sześcianu oraz przekroju osiowego stożka.

Zadania otwarte na maturze próbnej z matematyki 2019
Największe obawy na maturze z matematyki młodzież ma na ogół z zadaniami otwartymi. W pierwszych trzeba było rozwiązać nierówność i obliczyć długość promienia okręgu, znając długości boków trójkąta wpisanego w ten okrąg.

Najciężej zazwyczaj jest rozwiązać ostatnie zadania otwarte, które są najtrudniejsze. W tym wypadku było to zadanie 33. i zadanie 34. Można było za nie dostać w sumie aż 9 punktów.

Zadanie 33. Podstawą ostrosłupa ABCDE jest kwadrat, a spodek F wysokości EF ostrosłupa jest środkiem krawędzi AD (patrz rysunek). Ponadto wiadomo, że każda z dwóch dłuższych krawędzi bocznych tego ostrosłupa ma długość 12√5 cm i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem 60°. Oblicz objętość tego ostrosłupa.

Zadanie 34. W gospodarstwie ogrodniczym zapakowano 480 róż do pewnej liczby kartonów. Gdyby jednak do każdego kartonu włożono o 3 róże mniej, to do zapakowania tej samej ilości róż należałoby użyć o 8 kartonów więcej. Do ilu kartonów zapakowano pierwotnie róże i ile róż było w każdym kartonie?

Pełna lista odpowiedzi i cały arkusz znajdują się na stronie wydawnictwa Operon