6 ran, które rodzice zadają dzieciom. Tak wychowujemy pokolenie niewiernych kochanków

Sandra Skorupa
Rodzic jest dla dziecka autorytetem. Dlatego wszelkie jego zachowania są często odbiciem tego, co robi mama lub tata. Szczególnie kontrowersyjna jest niewierność w związku, która może niszczyć późniejsze dorosłe życie dziecka.
Jak zdrada wpływa na dziecko? 123rf.com
1. Dzieci niewiernych rodziców są niewierne
Psycholog kliniczny Ana Nogales podkreśla, że w 55% przypadków dzieci z rodzin, w których zdradzano, również są niewiernymi partnerami w dorosłym życiu. Dzieje się tak, gdyż rodzic jest dla maluchów najlepszym źródłem, z któregoś bierze ono przykład. Jeśli pokazuje on dziecku, że zdrada jest akceptowalnym zachowaniem, to będzie miało większe predyspozycje do tego, by je powielać.

2. Zdrada małżonka to również zdrada dziecka
Zdrady, które dotyczą przyjaciół rodziny, dalekich krewnych nie dotykają dzieci tak bardzo, jak zdrada rodziców. Maluch, wychowując się w dotychczas pełnej rodzinie, uważa, że jest ona nierozerwalną jednością i nie ma pojęcia, że mogłoby być inaczej.


W momencie, gdy dochodzi do aktu niewierności, zostaje zaburzony obraz dziecka. Pojawia się w nim nieufność i niepewność. Skoro tato zdradził mamę, którą kochał, to jaka jest pewność pociechy, że nie zdradzi również i jej skoro też deklarował, że kocha.

3. Panika przed odrzuceniem
Dzieci wychodzą z założenia, że nikt nie zasługuje na zdradę, a będąc jej świadkiem, uważa, że rodzic został oszukany, mimo że niczym nie zawinił. Taka sytuacja odbija się często na przyszłości malucha. Ten boi się miłości i odpycha tych, którzy chcą mu ją podarować.

To zachowanie to wynik paraliżującej myśli na temat potencjalnej starty tej miłości — podobnie, jak miało to miejsce między jego rodzicami i dokładnie pamięta co samo wówczas czuło. Nie chce tego ponownie przeżywać, dlatego się zamykają.

4. Brak wiary w miłość
Zdrada odbija się na dziecku również wzmożoną nieufnością. W związku z tym ma później ono problem z utrzymaniem zdrowego i trwałego związku. Dlatego rozwija destrukcyjne zachowania na temat miłości i nie jest w stanie uwierzyć, że może zbudować kochającą rodzinę. W konsekwencji, gdy dorasta, wchodzi w krótkotrwałe i nieformalne relacje, boi się zaangażowania i złamanego serca. Przez to długi czas może być nieszczęśliwe.

5. Który rodzic lepszy?
Gdy decyzja o rozwodzie została podjęta, dziecko często jest stawiane przed wyborem, z kim chciałoby zamieszkać. Część rodziców może się starać, by dziecko jak najmniej to odczuło i bardzo sprawiedliwie dzielić się opieką nad nim, jednak maluch będzie myślał swoje.

Nieustannie może mu towarzyszyć przekonanie, że tato lub mama będzie obrażone, że wybrał tak, a nie inaczej. Z kolei jeżeli sam nie wybrał to i tak będzie miał wyrzuty sumienia, że przebywa z tatą podczas nieobecności mamy i na odwrót.

6. Czas nie leczy zdrady
Szkody wyrządzone zdradą są wieczne nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. O ile ból i smutek z czasem przechodzą, o tyle rodzinna separacja jest nieodwracalna. Osobne święta, wakacje i różne rodzinne uroczystości. Z czasem dochodzi partnerka, czy partner rodzica, a nierzadko wraz z nim rodzeństwo, a nawet cała nowa rodzina.

Choć z zewnątrz wydaje się, że wszystko jest już w porządku, skaza na psychice zostaje. Maluch tęskni za dzieciństwem, gdy wszystko było normalne, to znaczy - była mama, był tata, było ono i miłość.

Mając rodzinę i dzieci należy zastanowić się nad zdradą i nie dać się porwać prymitywnej przygodzie. Czy jest ona warta bezwarunkowej miłości, jaką obdarzają nas bliscy, a przede wszystkim dzieci? Skoro nikt nie jest niczemu winien, nie powinno się go w taki sposób karać i przy okazji ranić.