Nie wiedziała, że mleko można przedawkować. Gdy lekarz zobaczył jej dziecko, "porwał" je do gabinetu

Sandra Skorupa
Nadmiar mleka w diecie może szkodzić. Szczególnie narażone mogą być na to dzieci, które i tak codziennie spożywają dużo produktów mlecznych. Jedna z mam nie wzięła tego pod uwagę i trafiła z córką do szpitala.
Dziecko w stanie ciężkim z powodu mlecznej anemii facebook.com / Anastacia Gencarelli
Anemia mleczna
Wiele dzieci ma dietę bardzo bogatą w produkty mleczne, a w dodatku piją dużo samego mleka. Z jednej strony to dobrze, bo mleko dostarcza sporą ilość witaminy D i wapnia. Reklamy natomiast pokazują, że dzięki temu maluchy mają mocne kości i zęby.

Jednak z drugiej strony picie mleka może obniżyć poziom żelaza.Szczególnie u dzieci, gdy w ciągu dnia przekraczają zalecana dawkę, która wynosi 2-3 szklanki. W innym wypadku można się spodziewać anemii mlecznej (niedokrwistości z niedoboru żelaza), gdyż wapń zawarty w mleku znacznie spowalnia wchłanianie tego pierwiastka.


Poza tym wypicie sporej ilości mleka powoduje uczucie sytości i dziecko może nie mieć ochoty na normalne posiłki. W takiej sytuacji mogą pojawiać się kolejne braki.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza. Co to anemia mleczna
W ciele zdrowego człowieka przepływa ok. 5-6 litrów krwi. Składają się na nią m.in. różnego rodzaju krwinki, a ich poziom jest zależny właśnie od ilości żelaza. Jeśli jest go za mało, to może spadać odporność, obniżać się sprawność mięśni, a nawet mogą pojawiać się dysfunkcje w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej i pracy serca.

Pierwszym objawem anemii może być zmęczenie, utrata energii i popołudniowe drzemki. Z czasem można dostrzec bledszą cerę, suchą skórę czy wypadanie włosów. Według standardów WHO niedokrwistość stwierdza się, gdy poziom hemoglobiny u dzieci i kobiet spadnie poniżej 120 g/l.

Anemia mleczna - skutki
Portal babylogy.com przytacza historię jednej z mam. Anastacia Gencarelli od jakiegoś czasu widziała, że jej córka jest bardziej senna, letargiczna i nie ma apetytu. W międzyczasie zapadała również na różne infekcje m.in. ucha i klatki piersiowej. Kobieta udała się z dziewczynką do rodzinnego lekarza, a ten po prostu przepisał jej antybiotyki.

Kiedy dziecko płakało kolejną noc i wciąż nie było widać poprawy mimo przyjmowania leków, Anastacia postanowiła pojechać z małą do szpitala. Tamtejszy lekarz, gdy zobaczył ją z wyczerpaną córką, przeprosił wszystkich czekających pacjentów i przyjął bez kolejki.

Zwołał do tego przypadku cały personel, a dziewczynka po chwili była już podłączona do szpitalnego kardiomonitora. Jej stan był naprawdę poważny, bo straciła ¾ krwi, mimo że nie miała żadnego krwotoku. Winny był niedobór żelaza. Ten był powodowany upośledzeniem wchłaniania z powodu picia dużych ilości mleka (ok. 1 litr dziennie), które zawiera wapń. Dziewczynka była w bardzo złym stanie i konieczna była transfuzja krwi. Dziecko wciąż przechodzi terapię i rodzice muszą ograniczyć w diecie mleko do 8 uncji, co daje niewiele ponad 200 ml dziennie.

Jak zapobiec mlecznej anemii?
Przede wszystkim należy uważać na ilość spożywanych produktów mlecznych. Poza tym warto częściej włączać do diety produkty, które są bogate w żelazo. Wcale nie chodzi o szpinak, który w 100 g ma jedynie ok. 2-4 g pierwiastka. Najbardziej wartościowe pod tym względem będą podroby (wątróbka), cielęca, suche nasiona roślin strączkowych, kakao czy orzechy.

Warto również pamiętać także o warzywach i owocach z witaminami C, B6 i B12, gdyż te wspomagają wchłanianie żelaza. Poza tym dieta powinna być zróżnicowana. W razie problemów należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem.