Powrót mamy na rynek pracy po dłuższej przerwie. Nawet po 5 latach jest to możliwe!
Pracująca w JYSK Polska na stanowisku kierownika sklepu Magdalena Lilla-Toczek to mama trójki dzieci. Po urodzeniu drugiego dziecka poszła na urlop macierzyński i wychowawczy, w trakcie którego zdecydowała się na trzecie dziecko. W efekcie z rynku pracy "wypadła" aż na 5 lat! Jej historia pokazuje jednak, że powrót do aktywności zawodowej jest jak najbardziej możliwy, nawet po tak długiej przerwie.
Na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy rok nieobecności to długo, a kilka lat to jak cała epoka.•Fot.: Maria Sbytova / 123rf.com
Jeśli tak jak Magda – która o swoich doświadczeniach z urlopem macierzyńskim oraz wrażeniach z powrotu do pracy po długiej przerwie nakręciła inspirującego vloga – urodzisz w trakcie urlopu kolejne dziecko, okres "odcięcia" od środowiska zawodowego jeszcze się wydłuży. Jakie masz więc przed sobą alternatywy, aby pogodzić rodzinne obowiązki z zawodowymi?
Pierwsze, co przychodzi na myśl w szybszym powrocie do pracy, to oddanie pociechy do żłobka. Nie zawsze będzie to jednak możliwe – na miejsce w publicznej placówce często czeka się dłuuugo, a na prywatny żłobek (czy wynajęcie opiekunki) nie każdą rodzinę stać. Ponadto wiele mam pragnie być jak najdłużej z maluchem, aby doświadczać piękna matczynej więzi. Magdalena Lilla-Toczek, kierowniczka sklepu JYSK w Galerii Rumia, dzieli się swoim doświadczeniami z urlopu macierzyńskiego i powrotu do pracy • YouTube / JYSK Polska
W przypadku Magdy, która do pracy wróciła od razu jako kierownik sklepu JYSK w Galerii Rumia, dylemat pt. "po długiej przerwie nie odnajdę się w firmie, bo będę w tyle za innymi pracownikami" rozwiązał akurat pracodawca, który wracającym z urlopu mamom daje możliwość szkoleń, aby mogły uzupełnić kwalifikacje i być na bieżąco z nowinkami w branży.
Warto więc jeszcze przed podjęciem decyzji o macierzyństwie rozejrzeć się za firmami, które tworzą przyjazne środowisko dla przyszłych mam, wychodząc naprzeciw im potrzebom poza obowiązki, jakie nakłada na pracodawców polskie prawo. Choć na umowie o pracę jesteś podczas urlopu chroniona przed zwolnieniem, historia zna przypadki, że młode mamy musiały odejść z pracy, bo długa przerwa okazała się barierą nie do pokonania w utrzymaniu stanowiska.
Zatrudnionym na umowę o pracy mamom w Polsce przysługuje urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy•Fot.: lightfieldstudios / 123rf.com
Dla mam, które nie chcą wypaść z życia zawodowego po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim, szansą są też różnorodne projekty, które pozwalają na uzupełnienie wiedzy ze swojej branży, przekwalifikowanie się czy rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Takie wsparcie finansują Europejski Fundusz Społeczny, fundacje i inne organizacje pozarządowe.
W powrocie na rynek pracy po okresie opieki nad małym dzieckiem w domu najważniejsze jest przełamanie mentalnej bariery. Mamy mają wątpliwości, czy odnajdą się w roli pracowników, cierpią na niskie poczucie wartości, niektóre wstydzą się przerwy w swoim CV. Warto uświadomić sobie, że doświadczenia jako mama da się też przekuć w atuty dla pracodawcy.
Artykuł powstał we współpracy z JYSK Polska