Ta mama przeżyła koszmar, teraz ostrzega innych. Chodzi o wodę z kąpieli

Ewa Bukowiecka-Janik
Katie Gorter jest mamą 11-miesięcznej Elly. Kilka dni temu przekonała się, że „normalne” zachowanie dziecka we wannie podczas kąpieli może skończyć się tragicznie. Teraz postanowiła ostrzec innych rodziców.
Twoje dziecko pije wodę z wanny? Dowiedz się, czym jest zatrucie wodą fot. Facebook
Katie opublikowała na Facebooku post, który zyskał kilkadziesiąt tysięcy reakcji. Okazuje się, że to zagrożenie podczas kąpieli dotyczy naprawdę wielu dzieci, a rodzice nie mieli o tym pojęcia.

Chodzi o picie wody z wanny podczas kąpieli. Każde dziecko w pewnym momencie życia odczuwa taką potrzebę. To normalne – między innymi w ten sposób maluchy poznają otaczający je świat. Nie ma w tym w pewnym stopniu nic niebezpiecznego, ponieważ sama woda nie ma w sobie nic toksycznego, nawet z odrobiną mydlin czy moczu. W tym wypadku zagrożenie dotyczy ilości wody. Zatrucie wodą, o którym pisze Katie, polega na spożyciu zbyt dużej ilości wody bez możliwości wydalenia jej. Małe dzieci ogólnie nie piją dużo, a niemowlęta karmione piersią w ogóle nie muszą być dopajane. Nam, dorosłym, wydaje się, że to małe łyczki, jednak dla maluszka kilka łyków wody podczas kąpieli może przynieść zagrożenie życia.


Córka Katie ma 11-miesięcy. Objawy zatrucia wodą wystąpiły natychmiast po kąpieli. „Stała się ospała, zaczęła wymiotować, a potem nie mogła oddychać! Miała w sobie tyle wody, że ściskała jej płuca!” - napisała na Facebooku Katie. Wtedy kobieta zawiozła córeczkę na ostry dyżur.

Dziewczynka wyzdrowiała w ciągu kilku dni. Jednak Katie postanowiła ostrzec rodziców, którzy często nieświadomi są zagrożenia, a czasem mają też dobre intencje, dając dziecku za dużo wody.

Ile powinny pić wody dzieci i niemowlęta?
Niemowlęta karmione wyłącznie piersią nie muszą dostawać dodatkowej wody do picia. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą pić wody – połowę tego, co wypijają z mlekiem.

Ogólnie dziecko powinno wypijać 100 ml wody na każdy pierwszy z 10 kilogramów ciała i 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu. Jednak nie chodzi o wodę wypijaną ze szklanki czy butelki, a o wodę zawartą w całym jadłospisie – zupach, soku, herbacie, warzywach itd. Fakt, trudno wyliczyć ile tej wody rzeczywiście jest. Dlatego tak łatwo „przepoić” dzieci, zwłaszcza te bardzo małe. Już dwuletnie dzieci samodzielnie dobrze potrafią kontrolować pragnienie i swoje potrzeby.

Czym jest zatrucie wodą?
Kiedy człowiek wypije za dużo wody – z kubka lub butelki, podczas lekcji pływania lub w wannie – spada poziom sodu we krwi. Wówczas może dojść do obrzęku mózgu, który objawia się osłabieniem, nudnościami, wymiotami, problemami z oddychaniem, brakiem łaknienia, nierównością źrenic, kurczami mięśniowymi, drgawkami, a nawet śpiączką. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte w odpowiednim czasie, choremu grozi śmierć.

Ponadto, w zatruciu wodą obserwuje się też wzrost ciśnienia tętniczego i zwolnienie czynności serca, a także skąpomocz i bezmocz. Te same objawy dotyczą osób dorosłych. Zatrucie wodą najczęściej dotyczy sportowców, którzy piją duże ilości płynów bezelektrolitowych.

Dlatego eksperci alarmują: bezwzględnie pilnujcie swoich dzieci podczas kąpieli. Zwłaszcza tych do 1. roku życia. Jeśli chcecie podawać dzieciom między 6. a 12, miesiącem życia wodę do picia, niech to będzie maksymalnie 60 ml dziennie.
Źródło: Babyology