Popularny chwast to bomba witaminowa. Co się stanie, gdy zaczniesz pić "szczypiącą roślinę"?

Alicja Cembrowska
Koszmar z dzieciństwa? Wpadnięcie w pokrzywy. Kontakt z drapiącymi listkami tej rośliny nikomu raczej nie kojarzy się miło. Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, żeby najlepiej ją omijać. A szkoda. Bo to nie tylko chwast, który podrażnia naszą skórę, ale i zioło, nadal niedoceniane.
Pokrzywa – dlaczego warto zrobić z niej sok? Prawo autorskie: Roman Demkiv/123rf.com
Hej, to nie jest chwast!
Wakacje spędzałam na wsi u cioci, która uwielbiała zioła i herbaty. Zabierała mnie na długie spacery i pokazywała, które "chwasty" to nie tylko "chwasty", a zioła, które pozytywnie wpływają na organizm. Są za darmo, naturalne i korzystnie działają na zdrowie.

Pamiętam, że w przypadku pokrzywy byłam zachowawcza. Nie kojarzyła mi się raczej z napojem, który z chęcią wypiłabym w ciepły dzień. Okazało się, że się myliłam i teraz cieszę się, że szybko poznałam moc "drażniących listków".

Pokrzywa – właściwości
Pokrzywa ma w sobie całą listę składników mineralnych, witamin oraz cennych substancji bioaktywnych. Dostarcza organizmowi witaminy A, B2 (+ kwas foliowy), E, C i K (ważne dla naczyń krwionośnych i odporności), a także flawonoidy, żelazo (dużo żelaza!), magnez, wapń, krzem, potas, cynk, mangan.


Wspomniane flawonoidy pełnią funkcję substancji przeciwutleniających, czyli takich, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki, mogące zaatakować nasze białka, kwasy tłuszczowe lub kwasy nukleinowe, zmieniając je w nierozpoznawalne dla organizmu. Natomiast dzięki zawartości garbników pokrzywa ma właściwości ściągające, a sterole roślinne pomagają w obniżaniu cholesterolu.

Jak przygotować sok z pokrzywy?
Taka lista zalet jest chyba wystarczająca, by zdecydować się na zbiory, prawda? Z pokrzywy możemy przygotować napar (zalewając po prostu świeże liście wrzątkiem), syrop lub sok.

Ten ostatni można stosować zewnętrznie i wewnętrznie – pity pozytywnie wpływa na nasz układ moczowy, ponieważ ma działanie moczopędne, a to pomaga oczyścić organizm z toksyn. Łagodzi również stany zapalne, pomocniczo może być stosowany przy łagodnym przeroście prostaty. Napar jest również nieoceniony w przypadku chorób wątroby i anemii.
Z pokrzywą polubimy się również, jeżeli mamy problem z wypadaniem włosów (zapobiega, ale i poprawia ich strukturę, stymulując porost nowych), lub łojotokiem (przeciwdziała!). Może być również bronią przeciwko łupieżowi i trądzikowi. Jeżeli chcemy sok nałożyć na włosy, należy go rozcieńczyć. Na skórę może być stosowany bezpośrednio.

Roślina kobieca
Właśnie z uwagi na swoje właściwości, pokrzywa bywa nazywana "rośliną kobiecą" – wpływa nie tylko na urodę (wygładza skórę, odświeża), ale również pomaga w wielu typowo kobiecych schorzeniach (polecam herbatę przy zapaleniu pęcherza). Jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia, picie soku z pokrzywy pomoże nam wydalić nadmiar wody, a także zmniejszy opuchliznę nóg.

Trzeba jednak pamiętać, żeby "nie przesadzić". Nie powinno się spożywać więcej soku niż około 10–20 ml na dobę – chyba że lekarz zaleci inaczej, np. w przypadku leczenia anemii, a także, gdy cierpimy na przewlekłe chory nerek, mamy cukrzycę, krwawieniu, cysty lub mięśniaki. Bądźmy również ostrożni, gdy przyjmujemy leki moczopędne – możemy się odwodnić. Uważać powinny również kobiety w ciąży. Jednak jak w przypadku każdego suplementu – jeżeli mamy wątpliwości i pytania – najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
Źródło: bonavita.pl