300 plus nie dla każdego? Znaczenie ma miejsce zamieszkania dziecka

Katarzyna Chudzik
Pierwszego lipca ruszyło przyjmowanie wniosków online o przyznanie świadczeń w ramach programu "Dobry Start". Programem objęte są uczące się dzieci i młodzież do 20. lub 24. (niepełnosprawni) roku życia. To 300 złotych rocznie, które mają zostać przeznaczone na wyprawkę szkolną.
Program "Dobry Start" nie obowiązuje tylko przedszkolaków, studentów, uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych Unsplash.com
Jak informuje "Gazeta Prawna", jednemu z ojców, który starał się o 300 złotych dla syna, gmina odmówiła przyznania świadczenia. Powodem był fakt, że na czas obecnie trwającego postępowania rozwodowego, miejsce zamieszkania dziecka zostało ustalone przy matce.

W argumentacji odrzucenia wniosku powołano się na par. 30 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry start" (Dz.U. poz. 1061). Mówi on, że jeśli oboje rodziców składa wniosek o przyznanie świadczenia (a tak stało się w tym przypadku), przyznaje się je temu, które faktycznie sprawuje nad nim opiekę.


Odwołanie do odmowy 300 plus
Ojciec złożył odwołanie, w którym poinformował, że to u niego na stałe przebywa syn. Utrzymywał, że matka chłopca wyprowadziła się tylko z drugim dzieckiem.

Odwołanie to zostało odrzucone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które uznało, że istnienie orzeczenia ustanawiającego miejsce zamieszkania dziecka wyklucza przeprowadzenia ustaleń podważających jego treść. Nie zakwestionowano przy tym jednak stałego przebywania chłopca u ojca.
Źródło: "Gazeta Prawna"