1000 zł na dziecko. Kto i na jakich zasadach ma szansę na "kosiniakowe"?
Komu przysługuje "kosiniakowe"? Co to za świadczenie i kiedy można je otrzymać? Czy żeby je otrzymać, trzeba spełnić kryterium dochodowe?
"Kosiniakowe" to świadczenie rodzicielskie, które w 2016 roku wprowadził ówczesny Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Ta forma wsparcia przysługuje osobom, które z uwagi na swój status zawodowy nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego.
Na pieniądze, a dokładnie 1000 zł netto miesięcznie, mogą zatem liczyć studenci, rolnicy, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych czy osoby bezrobotne. Wskazana kwota jest weryfikowana co trzy lata.
Kto może ubiegać się o "kosiniakowe"?Może cię zainteresować także: W 2019 roku zmienią się zasady przyznawania alimentów i zasiłków. Sprawdź, czy się załapiesz
O pieniądze mogą ubiegać się matka lub ojciec dziecka. W określonych przypadkach rodzic adopcyjny, opiekun faktyczny, rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej). W pierwszej kolejności świadczenie przysługuje matce. Ojciec otrzyma pieniądze, jeżeli matka skróci okres pobierania świadczenia po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka.
Innymi przypadkami, kiedy prawo do świadczenia może przejąć ojciec, jest śmierć matki lub porzucenie dziecka przez matkę. Warto również wspomnieć, że z "kosiniakowego" nie skorzystają osoby, które otrzymują zasiłek macierzyński – jeżeli jedno z rodziców otrzymuje zasiłek macierzyński, drugi nie otrzyma świadczenia rodzicielskiego.
Czy "kosiniakowe" wlicza się do dochodu?
Co ważne, "kosiniakowe" przysługuje niezależnie od dochodów, jednak jest wliczane do dochodu branego pod uwagę przy staraniu się o inne świadczenia rodzinne – zasiłek rodzinny, o zasiłki z pomocy społecznej czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Źródło: infor.plMoże cię zainteresować także: 80 tysięcy zasiłku macierzyńskiego to nie żart. Teraz ZUS się tłumaczy