Ten rodzaj raka coraz częściej atakuje 20-latki. Zwany jest cichym zabójcą

Ewa Bukowiecka-Janik
Nowotwór jelita grubego wszyscy kojarzymy raczej z ryzykiem wieku 50+. Tymczasem okazuje się, że z nie do końca jasnych przyczyn, coraz częściej atakuje on młodych dorosłych. Co gorsza, potwierdziły to dwa niezależne badania.
Rak jelita grubego coraz częściej atakuje młodych dorosłych. fot. 123rf
Najnowsze wyniki badań opublikowano na łamach pism "Gut" oraz "Lancet Gastroenterology & Hepatology". Pod lupę wzięto populację Europy oraz krajów najbardziej rozwiniętych, czyli Kanady. Nowej Zelandii i Australii.

Okazało się, że wiek zachorowalności na raka obniża się – na raka jelita grubego coraz częściej chorują ludzie przed 50. rokiem życia. Jednak największy wzrost odnotowano w drugie dwudziestolatków. Niepokojącym sygnałem jest również fakt, że rak układu pokarmowego – żołądka, trzustki i przełyku – zbiera w Polsce żniwo w coraz niższych grupach wiekowych. Warto podkreślić, że każdy z tych nowotworów może mieć swą przyczynę w piciu alkoholu.


Badania prowadzone były na ogromną skalę. "Przeanalizowano dane epidemiologiczne ponad 143 mln osób w wieku 20-49 lat w 20 krajach europejskich, takich jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Szwecja. Pod uwagę wzięto lata 1990-2016" - czytamy w nauka.pap.pl.

Wśród badanych najwięcej osób, które zachorowały na raka jelita grubego, dowiedziały się o chorobie przed 50. Jednak w ciągu ostatnich 12 lat badania wskaźnik zachorowalności na ten rodzaj nowotworu w grupie dwudziestolatków zwiększył się aż trzykrotnie – z 0,8 do 2,3 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Co ciekawe, w drugie trzydziestolatków również zaobserwowano wzrost wskaźnika zachorowalności, jednak nie był on tak wyraźny, jak u dekadę młodszych pacjentów.

Podobne wyniki otrzymano w badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Tendencja jest zatem stała i ogólna. Z czego wynika?

Rak jelita grubego – przyczyny
W przypadku tych badań nie zaobserwowano konkretnych przyczyn wzrostu zachorowalności na raka jelita grubego wśród młodych ludzi. Jednak badacze podkreślają, że nowotwór jelita grubego grozi przede wszystkim ludziom, którzy mało się ruszają, nie dbają o dietę, często łapią infekcje, palą papierosy, piją alkohol, biorą dużo leków i oddychają nieświeżym powietrzem. Trudno nie odnieść wrażenia, że opis ten idealnie odzwierciedla styl życia wielu młodych ludzi...

W przypadku raka jelita grubego istotne są również geny. Pocieszający wydaje się jedynie fakt, że w związku ze zwiększoną zachorowalnością na raka jelita grubego w drugie młodych dorosłych, nie odnotowano wyższego wskaźnika zgonów w wyniku tej choroby.

Rak jelita grubego – objawy
Podczas prowadzonych badań ani lekarze, ani pacjenci nie ignorowali niepokojących objawów, takich jak ból w podbrzuszu, krwawienia z odbytu, chudnięcie oraz zmiany w wypróżnianiu. Objawy te u młodych ludzi rzadko kojarzone są z symptomami raka, dlatego poza badaniem rozpoznanie choroby jest niestety mniej prawdopodobne.

Do objawów nowotworu jelita grubego zalicza się również pogłębiające się zaparcia oraz kał przypominający tasiemkę. Niestety rak jelita grubego zwany jest cichym zabójcą – przez lata może rozwijać się bezobjawowo, a kiedy symptomy pojawią się, choroba może być już w zaawansowanej fazie.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Zdaniem badaczy powinno się poszerzyć zakres badań przesiewowych z zastosowaniem kolonoskopii, a z pewnością powinni je wykonywać ci, którzy są w grupie ryzyka.

Do grupy o zwiększonym ryzyku rozwoju raka jelita grubego należą: chorzy z gruczolakami jelita grubego w wywiadzie, chorzy z rakiem jelita grubego w wywiadzie, chorzy z rakiem macicy lub jajnika wykrytym w wieku