Lekarz zdradza 5 objawów, które mogą wskazywać na raka. Wiele z nich bagatelizuje się

Jak rozpoznać nowotwór u dziecka? 5 objawów mogących świadczyć, że dziecko ma chorobę nowotworową.
Jak rozpoznać nowotwór u dziecka? 5 objawów mogących świadczyć, że dziecko ma chorobę nowotworową. Fot: vilhelmbcn / 123RF Zdjęcie Seryjne
Możesz być zbyt przerażony, by o tym myśleć, ale ta wiedza uratuje życie tobie albo dziecku. Bądź czujny, ale nie przewrażliwiony, warto czasem pomylić się, ale za to być spokojniejszym.


Gdybyśmy tylko wiedzieli – takie zdanie często pada w rozmowach rodziców, których dzieci chorują. W wielu przypadkach nawet ich czujne oko nie wychwyciłoby problemu i nie powinni obwiniać się za rozwój choroby. Zdarzają się jednak sytuacje, że to właśnie zmysł obserwacji i niebagatelizowanie problemu sprawia, że można uratować życie poprzez wczesne wykrycie choroby i podjęcie szybszego leczenia. Kiedy nie zrzucamy winy na zmęczenie, stres i brak snu. Poniższe objawy dotyczą nie tylko dzieci, ale każdego człowieka.


Jon Emery, profesor i doradca medyczny w Cancer Council Australia, wytypował 5 wskazówek, dzięki którym zwiększy się wiedza rodziców i tym samym skala wczesnego wykrywania choroby.

Oto 5 objawów, które mogą zaniepokoić rodziców i warto im się przyjrzeć. Oczywiście ekspert zastrzega, że każdy z nich może mieć także zupełnie inne podłoże i może być oznaką niegroźnej choroby, niemniej jednak warto wiedzieć, że za błahymi czasem sprawami, mogą kryć się poważne problemy zdrowotne.


1. Stłuczenia i krwawienia
Ich popularna nazwa to siniaki. Rozległe siniaki, powstające w wyniku urazu mogą świadczyć o hemofilii. W tym przypadku należy zastanowić się, jak reaguje organizm dziecka na wszelkie skaleczenia – czy rany krwawią obficie? Czy jest problem z zatamowaniem krwawienia? W przypadku białaczki dziecko będzie także sygnalizować bóle kości. Jeśli maluch jest wiecznie zmęczony, łapie mnóstwo infekcji i dodatkowo często na jego ciele pojawiają się siniaki, warto wspomnieć o nich lekarzowi.


2. Bladość
Anemia to objaw, który może mieć różne podłoże. To objaw, który zazwyczaj łatwo zaleczyć, ale może się pod nim jednak kryć rak jelita grubego, żołądka, czy płuca, dlatego diagnostyka lekarska powinna być w tym przypadku szczególnie wnikliwa.

3. Utykanie
Dziwny i niewyjaśniony ból, powodujący utykanie powinien zaniepokoić. Zwłaszcza gdy nie można powiązać go z jakimś uderzeniem, przewróceniem czy raną. Gdy dziecko budzi się w nocy i narzeka na ból choćby nogi, to o ile nie jest to związane z bólami wzrostowymi, warto poinformować o tym lekarza.

4. Utrata wagi i częste bóle głowy
Nagła utrata wagi dziecka zdecydowanie jest sygnałem, że cos niepokojącego się z nim dzieje. O ile nie wynika to ze skoku rozwojowego, gdy dziecko nagle w krótkim czasie gwałtownie rośnie i przez to wyciąga się, musi to być skonsultowane z lekarzem. Bóle głowy z kolei pojawiają się u 50% osób cierpiących na guz mózgu i są odczuwalne prawie codziennie. Początkowo niezbyt intensywne, po kilku tygodniach stają się coraz dotkliwsze. Ból najbardziej dokucza rano, a ustępuje wieczorem. Pogłębia się w czasie kaszlu, wysiłku, czy pochylania. Zwykle towarzyszą mu mdłości i wymioty.

5. Błysk w oku
Retinoblastoma to najczęściej występujący nowotwór wewnątrzgałkowy u dzieci. Ten rodzaj nowotworu, jeżeli jest nieleczony, może prowadzić do przerzutów i śmierci dziecka. Może mieć on albo podłoże genetyczne, albo może wynikać z mutacji, która nie jest dziedziczona. Chorobę stwierdza się u 1 na 15000 dzieci. Najczęstszy objaw to biały odblask z dna oka, tzw. objaw białej źrenicy oraz zez. Niestety zauważenie tego objawu świadczyć będzie już o zaawansowaniu choroby, bo guz zajął już dość duży obszar siatkówki. Gdy zauważymy objaw białej źrenicy, a jest to możliwe np. w czasie wykonywania zdjęć, należy natychmiast udać się do lekarza. Lekarz zleci wykonanie wziernikowania pośredniego albo usg. i tomografii komputerowej.

Warto znać powyższe objawy, by móc właściwie interpretować objawy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...