Zobacz, co się stanie, jeśli codziennie zjesz jedno jajko. To szczególnie ważne dla zdrowia Polaków

Ewa Bukowiecka-Janik
Z danych GUS wynika, że choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Na szczęście jest coraz lepiej – wskaźnik umieralności "na serce" w ciągu ostatnich lat zmalał o kilka punktów procentowych. Eksperci podkreślają, że to zasługa dbałości o kondycję fizyczną i dobre nawyki żywieniowe. Naukowcy odkryli kolejny prosty (i pyszny!) nawyk, który można zaliczyć do profilaktyki chorób układu krążenia.
Co się stanie, jeśli codziennie zjesz jedno jajko? fot. 123rf
Jedno jajko dziennie
Naukowcy z pekińskiego Uniwersytetu Health Science Center przez 9 lat sprawdzali, jak jedzenie jednego jajka dziennie wpływa na organizm człowieka. W badaniu wzięło udział niemal pół miliona zdrowych dorosłych. Ich dieta i wyniki na koniec eksperymentu pokazały wyraźny związek między jedzeniem jajek a ryzykiem udaru i zachorowania na serce.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie "Heart". Naukowcy odkryli, że osoby, które jedzą jedno jajko dziennie, mają o 11 proc. niższe ryzyko wystąpienia chorób serca, o 18 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób serca, o 26 proc. mniejsze ryzyko udaru krwotocznego i o 10 proc. mniejsze ryzyko udaru niedokrwiennego.


W ten sposób kolejny raz potwierdzono, że stwierdzenie jakoby jedzenie jajek miało negatywny wpływ na poziom cholesterolu.

Codzienne jedzenie jajek może mieć też "widzialne" rezultaty. Skład żółtka doskonale wpływa na stan skóry, kondycję włosów i paznokci. Od jedzenia jajek jest się nie tylko zdrowszym, ale i ładniejszym.

Jajka – wartości odżywcze
– Jajko jest jednym z najlepszych tworów natury. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne substancje do stworzenia życia – mówił w mediach prof. Tadeusz Trziszka rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To oznacza, że w składzie jajka znajdują się substancje, które mają działanie profilaktyczne i prozdrowotne. Również skorupki od jajka mają niezwykłe właściwości.

Jajka to źródło dobrze przyswajalnego białka zwierzęcego, które jest bardzo wartościowe i kompletne. – Żółtko jest bogate zarówno w proteiny, jak i w lipidy, zwłaszcza fosfolipidy oraz witaminy – wszystkie z wyjątkiem witaminy C – tłumaczył prof. Trziszka. Zatem w żółtku znajdziemy witaminy A, B, D, E, K. Ponadto wapń, żelazo, cynk, fosfor, potas i selen.

Zdaniem prof. Tadeusza Trziszki najzdrowsze są jaja „na miękko”, gotowane 4-5 minut. Na zdrowie!
Źródło: telegraph.co.uk, stat.gov.pl, zdrowie.wprost.pl